Właściciele motocykli chętnie wyposażają swoje maszyny w stylowe i praktyczne dodatki zwiększające komfort podróżowania. Jednym z takich gadżetów są sakwy motocyklowe. Czym są, jakie są ich zalety i czym kierować się przy wyborze?
Sakwy motocyklowe to budżetowa wersja bagażnika, którą montuje się na obu stronach pojazdu. To wygodne rozwiązanie umożliwiające przewożenie drobnych rzeczy. Na komplet składają się dwie sztuki. Wyruszając trasę, należy obciążyć obie sakwy w miarę podobnym ciężarem, dzięki czemu środek ciężkości pojazdu nie zostanie zaburzony. Dodatkowym ich atutem jest również fakt, że w razie deszczu tworzą dodatkową ochronę osłaniającą nogi kierowcy.
Sakwy to nieodłączny element wyposażenia dla każdego pasjonata jednośladów i podróżowania. Doskonale sprawdzą się zarówno podczas weekendowych wycieczek, jak i dłuższych tras. To dobre rozwiązanie dla osoby posiadającej kilka maszyn, ponieważ sakwy można z powodzeniem przekładać z jednego pojazdu na drugi.
Sakwy motocyklowe to rozwiązanie uniwersalne, które można zastosować na różnych modelach jednośladów. Są one dość popularnym dodatkiem, dlatego na rynku można znaleźć dużą liczbę dostępnych modeli. To gadżet nie tylko praktyczny, lecz także nadający motocyklowi ciekawego i stylowego charakteru.
Niewątpliwą zaletą sakw motocyklowych jest łatwość ich montażu i demontażu. Oba procesy można przeprowadzić bez ingerencji w konstrukcję motocykla. Sakwy cechuje także duża wytrzymałość i bezpieczeństwo. W przypadku wywrotki mają większą szansę na przetrwanie niż na przykład plastikowy kufer, a ponadto – nie spowodują obrażeń, jeśli jedna z nich uderzy w motocyklistę.
Istotną zaletą sakw, wpływającą także na ich funkcjonalność, jest fakt, że po odpięciu ich od motocykla zwykle można wziąć je do ręki i nieść po prostu jak zwykłą torbę, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy na przykład przenocować w hotelu. Nie musimy wyciągać całej zawartości bagażnika, a w łatwy sposób możemy zabrać cały bagaż ze sobą.
Do pozostałych zalet sakw należą niska waga, stosunkowo duża pojemność oraz atrakcyjna cena. Wadą sakw motocyklowych jest z kolei to, że w razie upadku nie ochronią zawartości tak dobrze, jak miałoby to miejsce na przykład w przypadku kufra. Ponadto nie zawierają systemów antykradzieżowych – do ich otwarcia nie potrzeba nawet klucza. Zwykle wyposażone są w proste wiązania, umożliwiające jedynie przykrycie zawartości.
Poszczególne modele sakw motocyklowych znacznie różnią się od siebie pod względem cenowym. Jest to spowodowane głównie jakością wykonania oraz funkcjonalnością modelu. Przy wyborze sakw dla siebie warto kierować się jednym, najważniejszym kryterium – rodzajem materiału. W zależności od potrzeb, posiadacz jednośladu może zdecydować się na sakwy skórzane lub materiałowe.
Zaletą sakw skórzanych jest przede wszystkim design. Dodają rockowego zadziora każdemu jednośladowi. Coraz częściej pojawiają się skórzane modele w nietuzinkowych kształtach lub z ciekawymi zdobieniami, najczęściej wykonanymi z ćwieków.
Sakwy skórzane są od środka usztywniane. Ich największą wadą jest jednak stosunkowo niska odporność na warunki pogodowe – skóra narażona na długotrwałe działanie mocnego słońca czy deszczu może z czasem ulegać zniszczeniu. Sakwy skórzane najlepiej sprawdzą się w przypadku chopperów, do których idealnie pasują swoją stylistyką.
Sakwy tekstylne nie mają zwykle aż tylu zdobień, mimo to na motocyklu prezentują się bardzo estetycznie. Nierzadko wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne czy wilgoć, są więc pod tym względem bardziej wytrzymałe od skórzanych.
Wybierając sakwy do swojego motocykla, warto zwrócić także uwagę, czy interesujący nas model został wyposażony w możliwość regulacji, dzięki czemu w zależności od potrzeb można je powiększyć lub pomniejszyć.
Wyprawy motocyklowe bywają nieprzewidywalne, dlatego dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć odpowiednio spakowany bagaż. Sakwy motocyklowe to uniwersalne i funkcjonalne rozwiązanie, które z pewnością pomieści wszystkie ubrania, jedzenie czy akcesoria niezbędne podczas podróży.
(fot. pixabay.com)