Jak zadbać o naszą chłodnicę podczas zimy? Sprawdź nasze wskazówki

Jak zadbać o naszą chłodnicę podczas zimy? Sprawdź nasze wskazówki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Układ chłodniczy spełnia w samochodzie wiele zadań. Nie tylko pozwala utrzymać optymalną temperaturę roboczą silnika, ale też zapewnia ogrzewanie wewnątrz przedziału pasażerskiego pojazdu. Jest to kluczowe zwłaszcza w sezonie zimowym.

Jak działa układ chłodzenia pojazdu?

We współczesnych silnikach spalinowych chłodzonych cieczą układ chłodzenia odpowiada za odebranie nadmiaru ciepła powstałego podczas pracy silnika i oddanie go do atmosfery. Dzieje się tak za sprawą obiegu cieczy chłodzącej w bloku silnika. Ciecz ta jest wprawiana w ruch przez pompę wbudowaną w silnik, a napędzaną z paska rozrządu lub paska osprzętu silnika. Wprawione w ruch chłodziwo przepływa przez silnik i dociera do chłodnicy, gdzie wytraca temperaturę, a następnie wraca do silnika i cykl się powtarza.

Jakie elementy wchodzą w skład układu chłodzenia silnika?


Oprócz wymienionych wcześniej pompy wody i chłodnicy kluczowy dla utrzymania odpowiedniej temperatury silnika jest termostat. Element ten reaguje na temperaturę chłodziwa otwierając lub zamykając jego dopływ do chłodnicy. W przypadku awarii termostatu silnik może się przegrzać, lub wręcz przeciwnie – może mieć problemy z osiągnięciem właściwej temperatury roboczej. W efekcie np. do kabiny nie będzie docierało ciepłe powietrze.

Właśnie, ciepło w kabinie. Warto wiedzieć, że układ chłodzenia w samochodzie składa się z dużego i małego obiegu. Ten pierwszy zachodzi, gdy termostat jest otwarty, a chłodziwo przepływa przez radiator. W małym obiegu krąży ono jedynie między silnikiem a umieszczoną w desce rozdzielczej nagrzewnicą – elementem, który odpowiada za dostarczenie ciepła do środka pojazdu. Jeśli nagrzewnica jest zakamieniona, to wtedy nie będzie ona dostatecznie nagrzewała kabiny.

Jak dbać o chłodnicę i mieć ciepło w samochodzie zimą?

Podstawą utrzymania układu chłodzenia pojazdu w sprawności jest stosowanie odpowiednich płynów chłodniczych i ich okresowa wymiana w zależności od zaleceń producenta. Płyn do chłodnic chroni układ przed osadzaniem się kamienia i korozją. Ponadto, dzięki jaskrawej barwie, łatwo dostrzec jego wycieki, np. ze zużytego radiatora.

Z chłodnicą zespolony jest też zespół wiatraków, który ma za zadanie wymusić obieg powietrza w sytuacji, gdy temperatura chłodziwa będzie zbyt wysoka. Wydawać by się mogło, że w zimie nie powinno stanowić to problemu, lecz wręcz przeciwnie – zepsuty czujnik odpowiadający za włączanie się elektrycznych wiatraków może powodować ich ciągłą pracę, a w efekcie niedogrzanie auta, a nawet rozładowanie akumulatora.

Za utrzymanie prawidłowej temperatury chłodziwa w nowoczesnych pojazdach odpowiada też zawór w pompie wody. Ma on formę zasuwy, która ogranicza sprawność podzespołu, przyspieszając nagrzewanie się silnika po uruchomieniu. Kolejnym elementem jest też zawór nagrzewnicy. W niektórych pojazdach blokuje on dopływ ciepła do pojazdu, np. latem. Warto zwrócić uwagę na wszystkie powyższe elementy i udać się do zaprzyjaźnionego mechanika, by ten zawczasu dostrzegł usterki układu chłodzenia. W doborze odpowiedniego chłodziwa pomoże zaś strona moje-auto.pl.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Yamaha i ShinMaywa z  porozumieniem w sprawie badań nad samolotem nowej generacji
Yamaha i ShinMaywa z porozumieniem w sprawie badań nad samolotem nowej generacji
Jeśli prace nad mniejszymi silnikami okażą się sukcesem, to z całą pewnością lotnictwo przejdzie niemałą rewolucję cenową.
Honda Shadow – dlaczego ten model jest tak popularny w kategorii 125?
Honda Shadow – dlaczego ten model jest tak popularny w kategorii 125?
Czy motocykl w kategorii 125 może być uniwersalny? Popularna Honda Shadow udowadnia, że tak!
Sierpniowe zloty motocyklowe – będzie się działo [ZAPOWIEDZI]
Sierpniowe zloty motocyklowe – będzie się działo [ZAPOWIEDZI]
Sierpień to ważny miesiąc dla fanów jednośladów – w całej Polsce w tym okresie aż roi się od świetnych wydarzeń z motocyklami w roli głównej!
Ostatnie wpisy