Jak zadbać o naszą chłodnicę podczas zimy? Sprawdź nasze wskazówki

Jak zadbać o naszą chłodnicę podczas zimy? Sprawdź nasze wskazówki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Układ chłodniczy spełnia w samochodzie wiele zadań. Nie tylko pozwala utrzymać optymalną temperaturę roboczą silnika, ale też zapewnia ogrzewanie wewnątrz przedziału pasażerskiego pojazdu. Jest to kluczowe zwłaszcza w sezonie zimowym.

Jak działa układ chłodzenia pojazdu?

We współczesnych silnikach spalinowych chłodzonych cieczą układ chłodzenia odpowiada za odebranie nadmiaru ciepła powstałego podczas pracy silnika i oddanie go do atmosfery. Dzieje się tak za sprawą obiegu cieczy chłodzącej w bloku silnika. Ciecz ta jest wprawiana w ruch przez pompę wbudowaną w silnik, a napędzaną z paska rozrządu lub paska osprzętu silnika. Wprawione w ruch chłodziwo przepływa przez silnik i dociera do chłodnicy, gdzie wytraca temperaturę, a następnie wraca do silnika i cykl się powtarza.

Jakie elementy wchodzą w skład układu chłodzenia silnika?


Oprócz wymienionych wcześniej pompy wody i chłodnicy kluczowy dla utrzymania odpowiedniej temperatury silnika jest termostat. Element ten reaguje na temperaturę chłodziwa otwierając lub zamykając jego dopływ do chłodnicy. W przypadku awarii termostatu silnik może się przegrzać, lub wręcz przeciwnie – może mieć problemy z osiągnięciem właściwej temperatury roboczej. W efekcie np. do kabiny nie będzie docierało ciepłe powietrze.

Właśnie, ciepło w kabinie. Warto wiedzieć, że układ chłodzenia w samochodzie składa się z dużego i małego obiegu. Ten pierwszy zachodzi, gdy termostat jest otwarty, a chłodziwo przepływa przez radiator. W małym obiegu krąży ono jedynie między silnikiem a umieszczoną w desce rozdzielczej nagrzewnicą – elementem, który odpowiada za dostarczenie ciepła do środka pojazdu. Jeśli nagrzewnica jest zakamieniona, to wtedy nie będzie ona dostatecznie nagrzewała kabiny.

Jak dbać o chłodnicę i mieć ciepło w samochodzie zimą?

Podstawą utrzymania układu chłodzenia pojazdu w sprawności jest stosowanie odpowiednich płynów chłodniczych i ich okresowa wymiana w zależności od zaleceń producenta. Płyn do chłodnic chroni układ przed osadzaniem się kamienia i korozją. Ponadto, dzięki jaskrawej barwie, łatwo dostrzec jego wycieki, np. ze zużytego radiatora.

Z chłodnicą zespolony jest też zespół wiatraków, który ma za zadanie wymusić obieg powietrza w sytuacji, gdy temperatura chłodziwa będzie zbyt wysoka. Wydawać by się mogło, że w zimie nie powinno stanowić to problemu, lecz wręcz przeciwnie – zepsuty czujnik odpowiadający za włączanie się elektrycznych wiatraków może powodować ich ciągłą pracę, a w efekcie niedogrzanie auta, a nawet rozładowanie akumulatora.

Za utrzymanie prawidłowej temperatury chłodziwa w nowoczesnych pojazdach odpowiada też zawór w pompie wody. Ma on formę zasuwy, która ogranicza sprawność podzespołu, przyspieszając nagrzewanie się silnika po uruchomieniu. Kolejnym elementem jest też zawór nagrzewnicy. W niektórych pojazdach blokuje on dopływ ciepła do pojazdu, np. latem. Warto zwrócić uwagę na wszystkie powyższe elementy i udać się do zaprzyjaźnionego mechanika, by ten zawczasu dostrzegł usterki układu chłodzenia. W doborze odpowiedniego chłodziwa pomoże zaś strona moje-auto.pl.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Parkowanie motocykla – jak to robić zgodnie z przepisami i kulturalnie
Parkowanie motocykla – jak to robić zgodnie z przepisami i kulturalnie
Jak wygląda parkowania motocykla pod kątem przepisów drogowych? Oto zasady, o których koniecznie musisz w tym kontekście pamiętać!
Jakie są rodzaje dróg publicznych w Polsce?
Jakie są rodzaje dróg publicznych w Polsce?
Wyjaśniamy, jakie są rodzaje dróg publicznych w Polsce i dlaczego warto je znać.
MotoGP. Grand Prix Czech 2021 odwołane
MotoGP. Grand Prix Czech 2021 odwołane
Miasto goszczące Grand Prix natrafiło na nie lada problem. Jak na razie nie zanosi się, by doszło do porozumienia między organizatorami MotoGP, rządem, oraz władzami miasta.
Ostatnie wpisy