Najważniejsze zasady w kulturze motocyklistów – TOP5

OnetraceKULTURA JEDNOŚLADÓW

Najważniejsze zasady w kulturze motocyklistów – TOP5

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kultura motocyklowa składa się z wielu elementów. Zaliczamy do niej między innymi zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Jak one wyglądają?

Stunt motocyklowy – co kryje się pod tą nazwą?
Honda: sprzedaż PCX w Polsce przekroczy barierę 2500 sztuk!
Triumph Bonneville 2021 – czyli odświeżony klasyk

Podstawową zasadą w ruchu drogowym jest bezpieczeństwo, którego zapewnienie jest obowiązkiem również motocyklistów. Jakie najważniejsze zasady powinna znać osoba kierująca motocyklem?

Bezpieczeństwo na drodze jako podstawa każdego kierującego pojazdem mechanicznym

Umiejętne poruszanie się w ruchu drogowym zależy w głównej mierze od znajomości podstawowych zasad. Dotyczą one zarówno motocyklistów, jak i kierujących pozostałymi pojazdami. Najważniejsza z zasad dotyczy zachowania bezpieczeństwa, nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Aby móc poruszać się po drodze, musimy posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, która dopasowana jest do naszego pojazdu. Sam kurs oraz egzamin potwierdzają nasze umiejętności, jednak ich ukończenie nie zwalnia nas z obowiązku zachowania czujności w trakcie jazdy. Ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich kierowców, jednak poszczególne rodzaje pojazdów, jak przykładowo motocykle, mają własną kulturę związaną z poruszaniem się po drodze. Obejmuje ona dodatkowe zasady oraz wskazówki, umożliwiające komunikację między kierującymi oraz zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. 

Kultura motocyklistów – najważniejsze zasady w ruchu drogowym

Kultura motocyklistów jest bardzo szerokim pojęciem, obejmuje między innymi sposób oraz styl jazdy jednośladami, charakterystyczne dla nich symbole czy nawet sposób ubierania się. Co więcej, zawiera również różnego rodzaju zasady, które powinien znać oraz kierować się nimi każdy motocyklista. Ich przestrzeganie znacznie ułatwia komunikację w trakcie jazdy jednośladem oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, jednak często można zaobserwować sytuację, w których motocykliści ich nie przestrzegają. Poniżej prezentujemy pięć zasad, które według motocyklistów uznawane są za najważniejsze:

  1. Zawsze sprawdzaj stan techniczny motocykla – jest to pierwsza z podstawowych zasad, o której należy pamiętać przed rozpoczęciem każdej trasy. Nieistotne czy będzie ona krótka, czy długa. Zawsze przed startem powinniśmy sprawdzić układ hamulcowy, układ elektryczny, stan opon oraz odpowiednie ciśnienie, poziom paliwa czy oświetlenie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz pojazd jest odpowiednio przygotowany do drogi, co zwiększy poziom bezpieczeństwa oraz pewności podczas jazdy.
  2. Ułożenie stóp na podnóżku – wydawać by się mogło, że to kwestia oczywista. Jednak bardzo często możemy spotkać motocyklistów, którzy w trakcie jazdy opuszczają nogi wzdłuż boków jednośladu. Takim zachowaniem możemy zaszkodzić nie tylko sobie, narażając się na urazy, ale również pozostałym kierowcom, którzy będą mieli problem z przejechaniem obok nas z obawy o nieszczęśliwy wypadek.
  3. Jazda z odpowiednią mocą – w zależności od modelu, motocykle mogą mieć różną moc, najczęściej każdy z nich posiada również jej nadwyżkę. Nieważne czy jesteś doświadczonym motocyklistą, czy dopiero zaczynasz przygodę z jednośladami. Ruch drogowy to nie tor wyścigowy, dlatego należy pamiętać o tym, że otaczają nas inne pojazdy, a w nich kierowcy, o których bezpieczeństwo również powinniśmy dbać. Nieodpowiednie dopasowanie mocy do trasy oraz otoczenia, może doprowadzić między innymi do utraty kontroli nad pojazdem lub zbyt późnego zauważenia nas przez innych kierowców, co w konsekwencji spowodować może niebezpieczny dla każdej strony wypadek. 
  4. Przewidywalność oraz skupienie wzroku na drodze – te dwie zasady łączą się ze sobą. Poruszając się w przewidywalny sposób, zgodnie z pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego, dasz im możliwość odczytywania swoich zamiarów oraz przygotowania na kolejne zmiany. Ważną kwestią jest również skupienie wzroku na punkcie i kierunku, w którym podążamy. Pozwala to na dokładniejsze rozpoznanie oraz interpretacje dalszych poczynań, co w efekcie minimalizuje ryzyko zaskoczenia i pojawienie się niebezpiecznej sytuacji na drodze.
  5. Odpowiednie ubranie na motocykl – kolejna kwestia, która wydawać się może oczywista, jednak codzienne wiadomości ze świata pokazują, że nie zawsze taką jest. Ubranie motocyklowe to podstawa, o której pamiętać powinien każdy, kto zamierza prowadzić jednoślad. Kombinezon, rękawice, kask oraz buty, to elementy, które wykonywane są ze specjalnych materiałów, zwiększających poziom naszego bezpieczeństwa – zwłaszcza jeżeli dojdzie do stłuczki czy innego rodzaju wypadku.

(fot. Nishant Aneja/pexels.com)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.