Parkowanie motocykla – jak to robić zgodnie z przepisami i kulturalnie

OnetraceNA STARTKULTURA JEDNOŚLADÓW

Parkowanie motocykla – jak to robić zgodnie z przepisami i kulturalnie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wygląda parkowania motocykla pod kątem przepisów drogowych? Oto zasady, o których koniecznie musisz w tym kontekście pamiętać!

III Zlot forum Watahy 125+ – dlaczego warto się tam wybrać?
Czy deszcz zawsze musi oznaczać postój na motocyklu?
Jakie uprawnienia musisz mieć na trójkołowy motocykl?

Parkowanie motocykla zgodnie z przepisami wcale nie musi być takie oczywiste. Oto kwestie, o których musisz pamiętać!

Parkowanie motocyklem – odwieczny problem ich właścicieli

Wydawać by się mogło, że kwestia parkowania motocykla jest czymś naprawdę prostym. Mowa tu bowiem o pojeździe, który pod kątem gabarytów bliżej ma chociażby do roweru niż samochodu, a dodatkowo da się nim wjechać w miejsca, w które auta nie będą mogły się wcisnąć. Na czym więc polega problem?

Głównie na literze prawa. Zasady poruszania się motocyklem są bowiem dokładnie regulowane w Prawie o ruchu drogowym, a stosowanie się do niego jest oczywiście pozbawione jakichkolwiek wyjątków.

Jedną z najbardziej zagadkowych kwestii, w szczególności dla osób, które posiadają motocykl od niezbyt długiego czasu, jest parkowanie. Z jednej strony jest to oczywiście w świetle przepisów taki sam pojazd, jak samochód. Czy jednak z uwagi na swoje gabaryty i charakterystykę możemy tu mówić o trochę innym patrzeniu na kwestię parkowania? Jak pozostawiać nasz jednoślad w spoczynku, by nie skończyło się to wlepieniem mandatu czy odholowaniem?

Najczęstsze błędy podczas parkowania motocykla

Zdecydowanie najczęstszym błędem popełnianym przez kierowców motocykli jest zostawianie swojego pojazdu na chodniku, na przykład tuż pod blokiem. Jak oczywiście nietrudno jest się domyślić, nie jest to według prawa legalne. Motocykl trzeba zatrzymać przy krawędzi jezdni lub pozostawić w taki sposób, by piesi mieli co najmniej 1,5 metra swobodnego przejścia. To właśnie dlatego stawianie motocykla na przykład pod budynkiem na chodniku jest niestety niedopuszczalne. 

Jako kierowcy motocykli mamy takie same obowiązki względem parkowania, co samochody – musimy więc się stosować do wyznaczonych stref parkowania i zachowywać ich układ, nawet jeżeli oznacza to zajmowanie sporej ilości miejsca. W niektórych miastach jesteśmy w stanie spotkać się ze swoistym zachęcaniem motocyklistów do parkowania w wyznaczonych strefach, na przykład poprzez brak opłat parkingowych czy specjalnie wydzielone strefy, które przeznaczone są do parkowania motocykli.

O czym pamiętać w przypadku parkowania motocykla?

Podsumowując więc wszystkie wiadomości, które dzisiaj zdołaliśmy zebrać – motocykl posiada w kontekście parkowania takie sama obowiązki, co samochód. Na chodniku możemy parkować tylko i wyłącznie, jeżeli jesteśmy w stanie zachować 1,5-metrowe przejście dla pieszych, a także jeżeli sam pojazd nie będzie utrudniać ruchu. Musimy również parkować przy krawędzi jezdni, co oczywiście wyklucza możliwość pozostawienia naszego motocykla pod blokiem. Choć rzecz jasna jest to niezwykle wygodne, niestety nie jest również dozwolone, chyba że istnieje specjalnie wydzielona strefa – możemy się z takowymi spotkać na niektórych osiedlach.

Zdj. główne: Andrew Ruiz/unsplash.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.