Jak przygotować motocykl enduro do sezonu? Już czas!

OnetraceSPORT I TURYSTYKAENDURO I CROSS

Jak przygotować motocykl enduro do sezonu? Już czas!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna coraz bliżej, więc już niedługo pora będzie ruszyć do garażu i odświeżyć swój motocykl enduro, by móc cieszyć się jazdą. O czym trzeba pamiętać, szykując swój jednoślad do sezonu?

Enduro dla amatora – jak wybrać odpowiedni motocykl?
Wystartowała rejestracja na ISDE 2021!
Raport. Analiza wpływu systemu Motorcycle Engine Managment na rynek jednośladów

Zima, czyli jeden z najbardziej znienawidzonych okresów przez fanów jednośladów, dobiega powoli końca. Początek wiosny już za miesiąc, co oznacza, że niebawem trzeba będzie przygotować swój motocykl.

Sezon na jazdę na motocyklu już zbliża się wielkimi krokami. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się za mniej więcej miesiąc, a za nami są już pierwsze dni z temperaturami w okolicach 15 stopni w skali Celsjusza. Aby dobrze rozpocząć sezon, bardzo ważne jest, by nasz motocykl był w jak najlepszym stanie. Garażowanie zimą może mieć bardzo zły wpływ na jednoślad z racji na wahania temperatur, wilgoć i inne czynniki sprawiające, że niektóre elementy mogą ulec uszkodzeniu. 

Od czego zacząć przygotowania do sezonu?

Na sam start warto oczywiście nasz motocykl wyciągnąć z garażu i bardzo dokładnie go umyć. Pomimo tego, że tej czynności dokonywaliśmy również przed zimą, to w ten sposób pozbędziemy się całego kurzu i wszelkich zabrudzeń, które powstały podczas garażowania. Dzięki temu możemy również zobaczyć, czy na motocyklu nie pojawiły się żadne rysy albo uszkodzenia, które będą znacznie bardziej widoczne, gdy jednoślad będzie czysty. 

Absolutna podstawa od strony technicznej to sprawdzenie dwóch elementów, które bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o hamulcach oraz oponach. Kontrola ogumienia to bardzo ważna część przygotowania motocykla enduro, gdyż opony są niezwykle ważne i mają radzić sobie w bardzo wielu warunkach. Dlatego jakakolwiek utrata ich właściwości albo za mała głębokość bieżnika to już powody do wymiany. 

Ogumienie to jedyny punkt styku z nawierzchnią i musi działać w parze z odpowiednimi hamulcami. Z tego powodu warto dokonać przeglądu układu hamulcowego. Należy przetrzeć tarcze odpowiednim preparatem, a także sprawdzić, czy klocki są we właściwym stanie. Od tego może zależeć, czy wyhamujemy w sytuacji kryzysowej, a to może już uratować nas przed uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet i stratą życia. 

Zawieszenie i napęd

Po zimie warto sprawdzić, czy gumowe elementy zawieszenia nie puściły oleju bądź nie sparciały. Gdy mowa o napędzie, to trzeba sprawdzić stan oleju. Jeśli nie był on zmieniany przed garażowaniem, to początek sezonu jest idealnym momentem, by to zrobić. Nie można przy tym również zapomnieć o zmianie filtra oleju. Dodatkowo warto zająć się łańcuchem. Potrzebne mu będzie odpowiednie czyszczenie, a następnie smarowanie i właściwy naciąg. Czyścić łańcuch można na przykład za pomocą nafty albo specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do łańcucha. 

Najważniejsze jest jednak to, że sezon już niebawem i należy cieszyć się z tego faktu. Gdy dobra pogoda się rozpocznie, to będzie pora, by cieszyć się ze swojego enduro i rozwijać pasję do motocykli.

Zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.