Tuning motocykla – czy to możliwe?

Tuning motocykla – czy to możliwe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nikogo nie trzeba przekonywać, że motocykl często stanowi o wiele więcej, niż jedynie środek transportu. Nic dziwnego, że każdy posiadacz motocykla chciałby nadać swojemu pojazdowi jak najwięcej indywidualności. Do tego służy tuning – choć jeszcze do niedawna tuning motocykli miał złą sławę, dzisiaj jest już całkiem standardową praktyką, dotyczącą zarówno zmian w mechanice, jak i drobnych korekt wyglądu.

Prawny galimatias

Skąd wzięła się ta zła sława tuningu motocykli? Przede wszystkim stąd, że nie każdy tuning motocyklu jest legalny, a ich posiadacze często decydują się na niego, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób łamią prawo. Warto o tym wiedzieć, bowiem niezgodnie z prawem przerobiony motocykl może stanowić zagrożenie na drodze, a policja podczas kontroli zatrzymując taki pojazd, może odebrać Ci dowód rejestracyjny, jeśli zauważy jakieś nieścisłości. Do jakich przepisów musisz się stosować? Przede wszystkim do przepisów o ruchu drogowym, ale także do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zanim przejdziesz do modyfikacji pojazdu, musisz nie tylko zasięgnąć informacji, czy dana przeróbka pasuje do Twojego rodzaju motocykla (inaczej tuninguje się choppera, a inaczej motocykl sportowy), ale także czy nie zmieni technicznych wymiarów pojazdu lub jego masy.

Coś, aby pocieszyć oczy – tuning optyczny

To pierwszy z rodzajów tuningu, któremu możesz poddać swój motocykl. Dotyczy on przeróbek zewnętrznych, związanych z wyglądem. Mogą być one niewielkie, praktycznie nieinwazyjne i przez to łatwe do zastąpienia, gdy jednak stwierdzisz, że to nie to. Warto pomyśleć o tuningu optycznym, jeżeli nie chcemy na początku wydawać dużej ilości pieniędzy. Co zalicza się do tuningu optycznego? Tak naprawdę wszystko, co zmienia jego wygląd, jednak nie narusza mechaniki i funkcjonalności. Może więc być to wymiana kierownicy na taką w innym kolorze i kształcie, zamontowanie nowych lusterek, osłonki lub naklejki na zbiornik paliwa albo folie stickerbomb naklejone na owiewki, lub błotniki. Inną formą zmiany w widoczny sposób wyglądu Twojego motocykla, jest pomalowanie go aerografem. Sklepy sprzedające części motocyklowe prześcigają się w ofertach całej masy akcesoriów do tuningu. Można znaleźć dodatkowy pług, dodatkowe elementy aerodynamiczne czy podnóżki.

Motocykl w rękach specjalistów – tuning mechaniczny

Wbrew pozorom, nie chodzi wcale o to, by Twój motocykl nagle dochodził do niewyobrażalnych prędkości. Tuning mechaniczny zazwyczaj dotyczy brzmienia dźwięków motocykla. Chodzi tutaj o zmianę końcówki wydechu z uwzględnieniem tego, by pasowała do Twojego motocykla. W wielu przypadkach zdarza się, że już sama wymiana tłumika końcowego nie tylko nada atrakcyjny wygląd pojazdowi, ale też uatrakcyjni jego dźwięk. Do innych rodzajów tuningu mechanicznego należy między innymi wymiana filtrów powietrza, klamek, sprzęgła, amortyzatorów skrętu lub hamulców. Ważne jest, by te zmiany nie zaszkodziły funkcjonalności motocykla, dlatego zaleca się, by dobrał je specjalista.

Połącz przyjemne z pożytecznym – tuning funkcjonalny

Twój motocykl nie tylko może świetnie wyglądać i robić wrażenie na drodze swoimi nowymi dodatkami. Może być też funkcjonalny. Nieważne, czy myślisz o tym ze względu na odbywanie długich podróży, czy po prostu chcesz wzbogacić swój pojazd o korzystne opcje – również i w tej kwestii rynek nie zawodzi. Bez problemu znajdziesz takie gadżety jak gniazda USB, zapalniczki, uchwyty na telefon, a także podgrzewane manetki, dzięki którym podczas podróży w zimowe miesiące, nie zamarzną Ci dłonie.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
10 najważniejszych pojęć dla motocyklisty
10 najważniejszych pojęć dla motocyklisty
Przedstawiamy kilka najważniejszych pojęć, które adept jednośladów musi poznać. Wiedza ta pomoże Ci nie tylko w eksploatacji motocykla, ale również podczas oględzin i poszukiwań nowego jednośladu.
Folia ochronna na lakier – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego samochodu?
Folia ochronna na lakier – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego samochodu?
Zastanawiasz się, jak skutecznie chronić lakier swojego samochodu? Folia ochronna na lakier to jedno z najlepszych rozwiązań, które pozwala zachować perfekcyjny wygląd karoserii.
Jak prawidłowe pomiary i badania instalacji elektrycznej wpływają na bezpieczeństwo użytkowania
Jak prawidłowe pomiary i badania instalacji elektrycznej wpływają na bezpieczeństwo użytkowania
Dowiedz się, jak wysokiej jakości pomiary i analizy instalacji elektrycznej przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności w użytkowaniu.
Ostatnie wpisy