Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety

Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Usługi Ubera od kilku już lat wypierają z rynku przewozów klasyczne taksówki. Postrzegane są jako tańsze, wygodniejsze, szybsze i prostsze – czy jednak takie są w rzeczywistości? Czy rzeczywiście Uberem znacznie taniej jest podróżować? Czym różni się przejazd Uberem od przejazdu zwykłą taksówką pod względem komfortu, bezpieczeństwa i czasu oczekiwania na przyjazd kierowcy?

Porównanie Ubera i taksówki

Wybierając konkretną usługę kierujemy się zwykle jej ceną. To jednak błąd, bowiem na nasze wrażenia wpływa szereg innych czynników takich jak komfort korzystania, sposób zamówienia usługi, poczucie bezpieczeństwa – i nie inaczej jest w przypadku usług przewozu osób. Oto, jaki czynniki wzięliśmy pod uwagę porównując Ubera i taksówkę.

Zamawianie Ubera i taksówki

W przypadku Ubera usługę zamawia się za pośrednictwem aplikacji – należy pobrać ją na smartfona, a następnie uruchomić, określić miejsce docelowe i czekać na przyjazd samochodu Uber. Sama aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze.

Aby natomiast zamówić usługę przejazdu taxi, należy wykonać telefon do centrali i podać swoją aktualną lokalizację. Jest to równie proste, choć w godzinach szczytu połączenie się może być nieco utrudnione. Jeśli więc zależy Ci na czasie, bezpieczniejszą opcją jest Uber.

Czas oczekiwania na przyjazd kierowcy

Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada Uber – kierowca przyjeżdża w średnim czasie trzech minut. Na taxi w czasie dużego natężenia zamawianych przejazdów poczekać Ci przyjdzie niekiedy nawet kilkanaście minut, zwłaszcza w wielkich aglomeracjach, w pobliżu lotniska czy godzinach szczytu.

Cena przejazdu

Od kilku lat Uber utrzymuje swoją cenę przejazdu i wydaje się najtańszą opcją. Opłata podstawowa wynosi 4 złote, a opłata minimalna – 10 zł. Za każdy przejechany kilometr pasażer zapłaci 1,3 zł i dodatkowo 0,25 zł za każdą minutę. To sprawia, że cena przejazdu może być przystępna, ale niższe stawki obowiązują tylko w przypadku, gdy nie stoimy w korkach.

Ceny przejazdów taksówką mogą wydać się podobne, choć wyższa jest opłata za tzw. trzaśnięcie drzwiami – w zależności od korporacji wynoszą one od 5 do 10 zł. Stawki za każdy km przejazdu wynoszą od 1,8 do nawet 3 zł. W przypadku utknięcia w korku, doliczają także opłatę za każdą minutę. Taksówka może więc okazać się droższa, zwłaszcza w dużym mieście. W obydwu przypadkach za przejazd możemy płacić kartą.

Bezpieczeństwo przejazdu

Wybierając konkretny środek transportu chcemy nie tylko dostać się z punktu A do punktu B, ale też dostać się tam wygodnie, komfortowo i przede wszystkim – bezpiecznie. Jeśli chodzi o kierowców taksówek, to obowiązuje ich odpowiednie oznakowanie taksówki – zobowiązani są do jej oklejenia i umieszczenia na dachu tzw. koguta. Dodatkowo powinni posiadać taksometr i kasę fiskalną.

pasażerka w samochodzie

Pasażer zamawiający przejazd taksówką nie wie nic poza tym, jaki model i kolor pojazdu zostanie po niego przysłany. Mimo to może czuć się bezpiecznie, dane kierowcy i jego samochodu zostają zapisane w systemie korporacji. Wszystkie przejazdy obejmuje ubezpieczenie OC.

Zupełnie inaczej do kwestii bezpieczeństwa podchodzi Uber. Zamawiający może sprawdzić w aplikacji nie tylko numer rejestracyjny samochodu, ale także imię kierowcy i jego profil. Dodatkowo może poprzez aplikację udostępnić trasę bliskiej osobie. Każdy z kierowców i pasażerów jest oczywiście ubezpieczony w ramach OC.

Jakość obsługi

Ciekawą opcją związana z usługą Uber jest możliwość oceniania kierowcy przez pasażera i pasażera przez kierowcę. Jeśli z jakichś powodów z danym kierowcą jechało Ci się niekomfortowo, możesz uruchomić aplikację i tam zamieścić swoją ocenę. Pamiętaj jednak, że przejazd może być oceniona także przez kierowcę. Taki system sprawia, że w aplikacji Uber dłużej pracują tylko kierowcy uczciwi i uprzejmi.

Wygoda i komfort przejazdu

Każdy pojazd służący do przewozów osób w aplikacji Uber musi spełniać określone wymogi techniczne. Musi być zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej, być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2003 (na terenie miasta Warszawy nie wcześniej niż w 2005 roku) i mieć pięcioro drzwi oraz miejsc dla pasażerów. O tym, że musi mieć aktualny przegląd techniczny i ubezpieczenie. Poza tym auta muszą być zadbane i czyste wewnątrz i na zewnątrz.

Auta używane jako taksówki w popularnych korporacjach muszą mieć minimum 2 miejsca przeznaczone dla pasażerów oraz dwoje drzwi po każdej stronie. Poza tym, o czym już wspomnieliśmy, każdy pojazd musi być wyposażony w koguta, kasę fiskalną i taksometr.

Czym więc jeździć?

Musisz pilnie dojechać na lotnisko, do pracy czy apteki? Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz Ubera – w znakomitej większości przypadków na przyjazd kierowcy będziesz czekał znacznie krócej niż na przyjazd zwykłej taksówki. W aplikacji sprawdzisz również koszt przejazdu jeszcze zanim go rozpoczniesz – jeśli opłata Ci odpowiada, zaakceptuj ją, a jeśli nie – odrzuć. Dzięki tej opcji możesz wybierać wyłącznie takie przejazdy, które odpowiadają Ci pod względem ceny.

Podsumowanie

Czy więc rzeczywiście Uber i jego oferta przeważa na zwykłymi taksówkami? Pod pewnymi względami na pewno tak – Uber proponuje przejrzyste, nowoczesne rozwiązania nie tylko pod względem cenowym. Prowadzi też działania mające na celu zapewnienie swoim pasażerom jak największego komfortu i bezpieczeństwa.

Taksówki także mają swoje niekwestionowane  zalety, warto więc zawsze podejmować decyzję o wyborze środka transportu w oparciu o swoje aktualne potrzeby i priorytety.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile kosztuje zarejestrowany quad? Sprawdzamy!
Ile kosztuje zarejestrowany quad? Sprawdzamy!
Koszty quadów mogą znacząco różnić się od siebie w zależności od modelu czy stanu użytkowania. Ile kosztują pojazdy zarejestrowane i jaka jest różnica?
Dlaczego w karcie hotelowej restauracji powinny znaleźć się też dania wegetariańskie i wegańskie?
Dlaczego w karcie hotelowej restauracji powinny znaleźć się też dania wegetariańskie i wegańskie?
Wielu ludzi na całym świecie decyduje się na wegetariański lub wegański styl życia z różnych powodów, takich jak troska o zdrowie, etyka wobec zwierząt i troska o środowisko naturalne.
Jak wypożyczyć sportowe auto?
Jak wypożyczyć sportowe auto?
Kupienie takiego auta na własność to jednak ogromny wydatek. Alternatywą może być wypożyczenie go. Dowiedz się, jak można tego dokonać?
Ostatnie wpisy