Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety

Uber czy taksówka – które rozwiązanie jest lepsze? Wady i zalety
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Usługi Ubera od kilku już lat wypierają z rynku przewozów klasyczne taksówki. Postrzegane są jako tańsze, wygodniejsze, szybsze i prostsze – czy jednak takie są w rzeczywistości? Czy rzeczywiście Uberem znacznie taniej jest podróżować? Czym różni się przejazd Uberem od przejazdu zwykłą taksówką pod względem komfortu, bezpieczeństwa i czasu oczekiwania na przyjazd kierowcy?

Porównanie Ubera i taksówki

Wybierając konkretną usługę kierujemy się zwykle jej ceną. To jednak błąd, bowiem na nasze wrażenia wpływa szereg innych czynników takich jak komfort korzystania, sposób zamówienia usługi, poczucie bezpieczeństwa – i nie inaczej jest w przypadku usług przewozu osób. Oto, jaki czynniki wzięliśmy pod uwagę porównując Ubera i taksówkę.

Zamawianie Ubera i taksówki

W przypadku Ubera usługę zamawia się za pośrednictwem aplikacji – należy pobrać ją na smartfona, a następnie uruchomić, określić miejsce docelowe i czekać na przyjazd samochodu Uber. Sama aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze.

Aby natomiast zamówić usługę przejazdu taxi, należy wykonać telefon do centrali i podać swoją aktualną lokalizację. Jest to równie proste, choć w godzinach szczytu połączenie się może być nieco utrudnione. Jeśli więc zależy Ci na czasie, bezpieczniejszą opcją jest Uber.

Czas oczekiwania na przyjazd kierowcy

Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada Uber – kierowca przyjeżdża w średnim czasie trzech minut. Na taxi w czasie dużego natężenia zamawianych przejazdów poczekać Ci przyjdzie niekiedy nawet kilkanaście minut, zwłaszcza w wielkich aglomeracjach, w pobliżu lotniska czy godzinach szczytu.

Cena przejazdu

Od kilku lat Uber utrzymuje swoją cenę przejazdu i wydaje się najtańszą opcją. Opłata podstawowa wynosi 4 złote, a opłata minimalna – 10 zł. Za każdy przejechany kilometr pasażer zapłaci 1,3 zł i dodatkowo 0,25 zł za każdą minutę. To sprawia, że cena przejazdu może być przystępna, ale niższe stawki obowiązują tylko w przypadku, gdy nie stoimy w korkach.

Ceny przejazdów taksówką mogą wydać się podobne, choć wyższa jest opłata za tzw. trzaśnięcie drzwiami – w zależności od korporacji wynoszą one od 5 do 10 zł. Stawki za każdy km przejazdu wynoszą od 1,8 do nawet 3 zł. W przypadku utknięcia w korku, doliczają także opłatę za każdą minutę. Taksówka może więc okazać się droższa, zwłaszcza w dużym mieście. W obydwu przypadkach za przejazd możemy płacić kartą.

Bezpieczeństwo przejazdu

Wybierając konkretny środek transportu chcemy nie tylko dostać się z punktu A do punktu B, ale też dostać się tam wygodnie, komfortowo i przede wszystkim – bezpiecznie. Jeśli chodzi o kierowców taksówek, to obowiązuje ich odpowiednie oznakowanie taksówki – zobowiązani są do jej oklejenia i umieszczenia na dachu tzw. koguta. Dodatkowo powinni posiadać taksometr i kasę fiskalną.

pasażerka w samochodzie

Pasażer zamawiający przejazd taksówką nie wie nic poza tym, jaki model i kolor pojazdu zostanie po niego przysłany. Mimo to może czuć się bezpiecznie, dane kierowcy i jego samochodu zostają zapisane w systemie korporacji. Wszystkie przejazdy obejmuje ubezpieczenie OC.

Zupełnie inaczej do kwestii bezpieczeństwa podchodzi Uber. Zamawiający może sprawdzić w aplikacji nie tylko numer rejestracyjny samochodu, ale także imię kierowcy i jego profil. Dodatkowo może poprzez aplikację udostępnić trasę bliskiej osobie. Każdy z kierowców i pasażerów jest oczywiście ubezpieczony w ramach OC.

Jakość obsługi

Ciekawą opcją związana z usługą Uber jest możliwość oceniania kierowcy przez pasażera i pasażera przez kierowcę. Jeśli z jakichś powodów z danym kierowcą jechało Ci się niekomfortowo, możesz uruchomić aplikację i tam zamieścić swoją ocenę. Pamiętaj jednak, że przejazd może być oceniona także przez kierowcę. Taki system sprawia, że w aplikacji Uber dłużej pracują tylko kierowcy uczciwi i uprzejmi.

Wygoda i komfort przejazdu

Każdy pojazd służący do przewozów osób w aplikacji Uber musi spełniać określone wymogi techniczne. Musi być zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej, być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2003 (na terenie miasta Warszawy nie wcześniej niż w 2005 roku) i mieć pięcioro drzwi oraz miejsc dla pasażerów. O tym, że musi mieć aktualny przegląd techniczny i ubezpieczenie. Poza tym auta muszą być zadbane i czyste wewnątrz i na zewnątrz.

Auta używane jako taksówki w popularnych korporacjach muszą mieć minimum 2 miejsca przeznaczone dla pasażerów oraz dwoje drzwi po każdej stronie. Poza tym, o czym już wspomnieliśmy, każdy pojazd musi być wyposażony w koguta, kasę fiskalną i taksometr.

Czym więc jeździć?

Musisz pilnie dojechać na lotnisko, do pracy czy apteki? Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz Ubera – w znakomitej większości przypadków na przyjazd kierowcy będziesz czekał znacznie krócej niż na przyjazd zwykłej taksówki. W aplikacji sprawdzisz również koszt przejazdu jeszcze zanim go rozpoczniesz – jeśli opłata Ci odpowiada, zaakceptuj ją, a jeśli nie – odrzuć. Dzięki tej opcji możesz wybierać wyłącznie takie przejazdy, które odpowiadają Ci pod względem ceny.

Podsumowanie

Czy więc rzeczywiście Uber i jego oferta przeważa na zwykłymi taksówkami? Pod pewnymi względami na pewno tak – Uber proponuje przejrzyste, nowoczesne rozwiązania nie tylko pod względem cenowym. Prowadzi też działania mające na celu zapewnienie swoim pasażerom jak największego komfortu i bezpieczeństwa.

Taksówki także mają swoje niekwestionowane  zalety, warto więc zawsze podejmować decyzję o wyborze środka transportu w oparciu o swoje aktualne potrzeby i priorytety.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
NAJEM sposobem na użytkowanie nowego SEAT-a i CUPRY
NAJEM sposobem na użytkowanie nowego SEAT-a i CUPRY
W tym artykule przyjrzymy się zaletom tego rozwiązania i zdradzimy, dlaczego warto wybrać NAJEM z Volkswagen Financial Services dla swojego SEAT-a lub CUPRY.
Wspomaganie kierownicy w motocyklach Yamaha – co warto wiedzieć?
Wspomaganie kierownicy w motocyklach Yamaha – co warto wiedzieć?
Yamaha zdecydowała się na rozpoczęcie prac nad rzeczą, która nie jest zbyt często spotykana w motocyklach. Mowa tu o wspomaganiu kierownicy, które wydaje się wręcz zbędne.
Kask dla motocyklisty – co na początek? Ile trzeba wydać?
Kask dla motocyklisty – co na początek? Ile trzeba wydać?
Szukasz kasku nie tylko na sezon? Ochrona głowy to zdecydowanie najważniejsza kwestia bezpieczeństwa, dlatego też nie warto oszczędzać na jakości i wytrzymałości kasku. Sprawdź, jaki kask wybrać na początek!
Ostatnie wpisy