Wiek a uprawnienia kierowcy. Kiedy możesz zrobić daną kategorię motocyklową?

OnetraceUPRAWNIENIA I PRZEPISY

Wiek a uprawnienia kierowcy. Kiedy możesz zrobić daną kategorię motocyklową?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, w jakim wieku możesz zapisać się na kurs na prawo jazdy na motocykl? Wiek a uprawnienia kierowcy to ważny temat i warto, aby każdy się z nim zapoznał.

Kawasaki Z650 2020 – moc wypakowana elektroniką!
Badanie. Prawie połowa kierowców chce podwyżek OC dla młodych kierowców
Ile kosztuje nowy Harley Davidson? Analizujemy ceny legendy!

Aby móc poruszać się samochodem, musimy mieć ukończone 18 lat. Ale jak jest z jednośladem? Na początku roku 2013 wyszło nowe rozporządzenie, które zmieniło możliwości miłośników motocykli.

Kategoria AM – 14 lat

Jest to pierwsza z kategorii motocyklowych, którą możemy zdobyć po ukończeniu odpowiedniego kursu i zdaniu egzaminu państwowego. A dokładniej, jest to prawo jazdy dające uprawnienia do poruszania się motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności 50 cm³ lub elektrycznym o mocy maksymalnej 4 kW. Możliwe jest również prowadzenie czterokołowca lekkiego, którego masa nie przekracza 350 kilogramów, a osiągana prędkość 45 km/h. Na kurs można się zapisać na trzy miesiące przed ukończeniem czternastego roku życia, a obejmuje on 6 godzin podstaw teoretycznych i 5 godzin zajęć praktycznych. Prawo jazdy kategorii AM zastąpiło wydawaną przed rokiem 2013 kartę motorowerową. Jej szczęśliwi posiadacze jednak nie muszą się martwić. Karty te zachowały swoją ważność. Podobnie i osoby urodzone przed rokiem 1995 zachowały prawo do jazdy motorowerem na dowód osobisty.

Kategoria A1 – 16 lat

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym z 2013 roku spowodowała powstanie nowej kategorii, którą jest właśnie prawo jazdy A1. Daje ono uprawnienie do jazdy motocyklami i skuterami o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm³ oraz mocy do 15 koni mechanicznych. Dodatkowo należy pamiętać, że stosunek mocy do masy nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Kategoria A1 pozwala również poruszać się motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 20 koni mechanicznych. Kto może więc starać się o te uprawnienia? Skierowane są one do osób, które ukończyły 16 rok życia. Kurs jednak można rozpocząć 3 miesiące wcześniej (za zgodą rodziców), a obejmuje on 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz 20 godzin praktyki.

Kategoria A2 – 18 lat

W tej kategorii granicą nie jest już pojemność skokowa silnika, lecz jego moc. Nie może ona przekraczać 47,5 koni mechanicznych. Ważny jest również stosunek mocy do masy, niemogący przekraczać 0,2 kW/kg. Stosunek nie może jednak powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla. Prawo jazdy kategorii A2 można zacząć robić dokładnie w tym samym czasie co prawo jazdy kategorii B, czyli na trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Szkolenie obejmuje dokładnie taki sam rozkład godzin co przy kategorii A1 – jest to więc 30 godzin teoretycznych oraz 20 praktycznych.

Kategoria A

Ta kategoria nie dyktuje nam już ograniczeń, jeśli chodzi o moc i pojemność silnika. Posiadając w swoim dorobku najwyższą z klas uprawnień motocyklowych, możemy się poruszać dowolnym jednośladem. Jaki jest więc wiek uzyskiwania tejże kategorii? Otóż granicą jest tu czas i doświadczenie, jakie posiadamy w prowadzeniu motocykli lekkich (A2). Jeśli kategorię A2 robiłeś w wieku 18 lat i posiadasz 2-letnie doświadczenie, możesz już w wieku 20 lat uzyskać pełne prawo w prowadzeniu jednośladów. Jeśli natomiast nie masz 2-letniego doświadczenia, to za minimalny wiek przyjmuje się datę 24. urodzin. Specjalnym przywilejem dla funkcjonariuszy służb m.in. policji, bywa tutaj 18. rok życia. Kurs na prawo jazdy A składa się z 50 godzin, z czego 30 stanowią godziny teoretyczne, a 20 praktyczne.

Kursy na prawo jazdy w przypadku posiadania niższych kategorii – czy mamy jakieś benefity?

W przypadku, gdy osoba posiada już prawo jazdy kategorii A1, a stara się o A2 lub gdy posiada A2, a ubiega się o A, może liczyć na pewien bonus. Takie osoby zwolnione są bowiem ze zdawania egzaminu teoretycznego, a dodatkowo kursanci robiący prawo jazdy A mogą mieć szkolenie praktyczne pomniejszone aż o 10 godzin.

(fot. pixabay.com)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.