Czym jest transport ponadgabarytowy?

Czym jest transport ponadgabarytowy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przewóz towarów przekraczających standardowe wymiary nie należy do łatwych. Na rynku funkcjonują wyspecjalizowane pod tym kątem firmy, które podejmują się tego rodzaju przedsięwzięć. Trzeba wiedzieć, że przewiezienie ładunku to ostatni krok spośród całego łańcucha zadań do wykonania przed rozpoczęciem operacji. Towar należy zapakować, załadować i zabezpieczyć, spełnić szereg wymagań, a dopiero na końcu można zająć się transportem. Czym jest zatem transport ponadgabarytowy i jak wygląda proces transportu niegabarytowych towarów?  

Transport ponadgabarytowy, czyli jaki?

Mianem ponadgabarytowych czy też wysokogabarytowych towarów nazywane są wszystkie transporty, których ładunki przekraczają standardowe wymiary, przyjęte w prawie przewozowym. 

Pod uwagę brane są trzy wymiary ładunku, które decydują o gabarycie towaru:

  • wysokość nieprzekraczająca 4 m
  • długość nieprzekraczająca 16,2 m
  • szerokość nieprzekraczająca 2,5 m.

Dodatkowo przewożone towary nie mogą ważyć więcej niż 42 tony. Co jednak w sytuacji, gdy ładunek nie mieści się w powyższych zakresach? Wówczas mowa jest właśnie o transporcie ponadgabarytowym. Aby przewieźć tego typu towary należy podejść do nich w sposób indywidualny.    

Co jest potrzebne do przeprowadzenia transportu ponadgabarytowego?  

Bez specjalnej floty nie ma możliwości transportu nienormatywnych ładunków. Bus z plandeką czy nawet TIR nie wystarczy do przewiezienia kilkudziesięciotonowej maszyny. Potrzebny jest zatem specjalny pojazd, który udźwignie tak ogromne obciążenie i będzie spełniać określone przepisami wymogi. W jego wyposażeniu znajdują się m.in. specjalne palety MIX, na których można przewozić rozmaite, w tym ponadgabarytowe towary. Warto  wspomnieć również, że kierowca auta obsługującego ponadgabarytowy transport musi posiadać odpowiednie zezwolenia. Nie każdy może zająć się  przewozem na przykład maszyn rolniczych czy przemysłowych.   

Zaufaj specjalistom  

Przewóz ładunków ponadgabarytowych nie jest wcale łatwym i oczywistym zadaniem. Oddając sprawy w ręce specjalistów możemy mieć pewność, że trasa zostanie właściwie opracowana, a pojazd dostosowany do przepisów. Firma TSL Nordic, zajmująca się logistyką i transportem z przyjemnością zajmie się dopracowaniem przewozu ładunków wielkogabarytowych, począwszy od wyceny, kończąc na załadunku i przewozie. Zaufanie profesjonalnej firmie przewozowej minimalizuje ryzyko niepowodzenia czy komplikacji podczas transportu. Pracujący tam eksperci dopną każdy aspekt przewozu na ostatni guzik, byś Ty mógł nie martwić się o towar. 

Ładunki ponadgabarytowe przy przeprowadzce  

Podczas przeprowadzki okazuje się często, że antyki, drewniane meble czy duże AGD, sprawiają ogromne problemy przy przewozie. Nie ma możliwości, żeby samochodem osobowym przewieźć fortepian czy choćby pianino. Jeśli masz w mieszkaniu czy domu, z którego się wyprowadzasz, swoje meble, które chcesz zabrać ze sobą do nowego lokum, zorganizuj dla nich transport z wyprzedzeniem. Dzięki temu możesz upewnić się, że firma spedycyjna będzie miała wolny samochód i na pewno stawi się na miejscu w umówionym dniu przeprowadzki Poznań i inne duże miasta sprawdzają największe problemy podczas przewozu przez duże odległości między poszczególnymi punktami. Dzięki zaangażowaniu profesjonalnej firmy na pewno oszczędzisz sobie dużo stresu i problemów.  

Fot.; abdul rohmad/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy egzamin na kategorię A zdrożeje? Prawie wszystko jest jasne!
Czy egzamin na kategorię A zdrożeje? Prawie wszystko jest jasne!
Ceny egzaminów na kategorię A mają już w niedługim czasie wzrosnąć. Jak mocno zaboli to portfele kursantów?
Motocykle 125: Kymco Visar 125 CBS czeka na Ciebie!
Motocykle 125: Kymco Visar 125 CBS czeka na Ciebie!
Motocykl napędzany jest 125cm3 silnikiem o mocy 10,2 KM. Masa własna Visara to zaledwie 130 kilogramów - to niezwykle mało jak na tego typu jednoślady.
Motocykl na kat. B:   Husqvarna Svartpilen 125 atakuje rynek
Motocykl na kat. B: Husqvarna Svartpilen 125 atakuje rynek
Svartpilena napędza jednocylindrowy silnik o pojemności 125 cm3, który nie tylko spełnia normę Euro 5, ale również ma zapewnić niskie zużycie paliwa.
Ostatnie wpisy