Jak wybrać postój na motocyklowej trasie? Podpowiadamy!

Jak wybrać postój na motocyklowej trasie? Podpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz o pełnej wrażeń przygodzie podczas podróżowania swoim cruiserem? Musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii dotyczących postojów, co przyczyni się do komfortu oraz braku ewentualnych kłopotów w trasie. 

O czym powinieneś wiedzieć, przygotowując się do wyjazdu? Gdzie zatrzymywać się motocyklem?

Przerwy mają znaczenie – nie żałuj sobie czasu

Każda przerwa w trasie podczas jazdy motocyklem jest niezwykle ważna z punktu widzenia kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Przede wszystkim zmęczenie, to może doskwierać już po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, jeśli Twój jednoślad nie jest dobrze przygotowany do długich podróży. Twój kręgosłup może pobolewać, ręce i dłonie również, a to wpłynie oczywiście na wyższe ryzyko popełnienia błędu. Jak wiesz, nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o Ciebie, ale również innych poruszających się po drogach, dlatego zdecyduj się na przerwę, jeśli odczuwasz zmęczenie lub ból i dyskomfort. To jednak nie wszystko, postój jest potrzebny nie tylko kierowcy, ale również samemu pojazdowi, który może mocno nagrzewać się w trakcie długiej jazdy.

Miejsca, w których możesz zatrzymać się motocyklem

Najczęstszym miejscem do zatrzymania się podczas podróży jest parking lub stacja benzynowa. Niestety, ale w takich miejscach postój zazwyczaj nie trwa dłużej niż kwadrans. Dlatego też po powrocie na trasę już po kilkunastu minutach znów pojawi się zmęczenie. Dlatego też najlepiej już przed jazdą zaplanować konkretne miejsca, gdzie zatrzymasz się na dłuższy czas, jeśli poczujesz się niekomfortowo. Najlepiej, jeśli jest to miejsce bezpieczne dla Ciebie, ale również Twojego jednośladu. Wybierz takie, gdzie nie tylko załatwisz swoje podstawowe potrzeby, ale również usiądziesz, dobrze zjesz i ugasisz pragnienie. Pamiętaj, aby zawsze mieć na oku swój motocykl.

Miejsca Obsługi Podróżnych – najczęstszy przystanek motocyklistów

Jednym z najbezpieczniejszych miejsc na postój w trasie jest oczywiście MOP. Te znajdują się głównie na autostradach, ale również innych drogach krajowych. Co ważne, nie znajdziesz ich tylko i wyłącznie w Polsce, ale także na terenie całej Europy. 

W naszym kraju jest ich grubo ponad 200. Zazwyczaj są to parkingi chronione, a więc bezpieczne, a przy tym zaopatrzone w stację, myjnie, sklepy czy bary. Dzięki temu masz szansę zaspokoić swoje wszystkie potrzeby bez konieczności ponownego „stopu” w miejscu oddalonym zaledwie o kilka czy kilkanaście kilometrów. Przed przystąpieniem do podróży sprawdź, gdzie dokładnie rozstawione są MOP-y na trasie, którą będziesz przejeżdżał. Wtedy zawczasu ustalisz, w jakich miejscach zatrzymać się na posiłek czy zatankowanie.

Mapa lub aplikacja – wyznacz postoje jeszcze przed wyjazdem

W dzisiejszych czasach mało kto korzysta z mapy, mimo wszystko te nowe i aktualne są świetną pomocą w poszukiwaniu miejsc doskonale nadających się na przerwę w podróży. Jednak bez dwóch zdań najlepszym sposobem na nawigowanie oraz odszukiwanie postojów jest aplikacja. Możesz do tego wykorzystać na przykład Google Maps lub inne dostępne i przygotowane z myślą o podróżnych programy, jak Yanosik czy MyRide.

Zdj. główne: Carnaby Gilany/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pościg za motocyklistą, który nie zatrzymał się do kontroli
Pościg za motocyklistą, który nie zatrzymał się do kontroli
Sytuacja miała miejsce 23 stycznia, gdy limanowski patrol ruchu drogowego został wysłany do Zawadka, gdzie, według zgłoszenia, po drodze miały jeździć pojazdy typu cross.
Jaką wyciągarkę do quada warto posiadać?
Jaką wyciągarkę do quada warto posiadać?
Odpowiedni sprzęt to podstawa podczas planowania wypraw w dziewicze drogi. Jak dobrać odpowiednio wyciągarkę do quada?
Skręcanie motocyklem – jak robić to płynnie i bezpiecznie?
Skręcanie motocyklem – jak robić to płynnie i bezpiecznie?
Czy wiesz, jak prawidłowo ułożyć ciało podczas skręcania motocyklem, aby zachować bezpieczeństwo? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy