Jak motocykliści nazywają kaski? Orzeszki i inne określenia

Jak motocykliści nazywają kaski? Orzeszki i inne określenia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdej grupie możemy zaobserwować pewien slang i nie inaczej jest w przypadku motocyklistów. Jakich określeń na kask używają?

Motocyklowy slang jest naprawdę bogaty w wiele intrygujących, śmiesznych i dziwnych określeń, których znaczenia trudno jest się laikom w pierwszej chwili domyśleć. Dzisiaj pochylimy się nad słowami określającymi kask. Posiada on naprawdę wiele intrygujących terminów, które zdecydowanie warto poznać, szczególnie jeżeli dopiero wchodzisz w świat motocykli.

Ciekawe określenia na kaski motocyklowe

Zacznijmy od zwrotu, którego użyliśmy w tytule tego tekstu, a więc od orzeszka. Ta nazwa pochodzi jeszcze z czasów PRL-u i odnosi się do konkretnej odmiany kasku, aktualnie używanego podczas jazdy motocyklem typu chopper. Ten model jest bardzo lekki i chroni głównie tył oraz górną część głowy. Posiada również małą szybkę na oczy (często o właściwościach przeciwsłonecznych) oraz zapięcie centralnie pod brodą.

Pójdźmy jednak trochę dalej. Bardzo typowym określeniem na wszelkie rodzaje kasków jest bardzo obrazowy „garnek”. W podobnym znaczeniu używa się również słowa „skorupa”, choć w fachowym nazewnictwie mówi się tak również o zewnętrznej, najtrwalszej części kasku. Następnie możemy wspomnieć o kasku integralnym, nazywanym w slangu integralem. Jest to rodzaj kasku, który chroni praktycznie całą głowę i najczęściej jest używany podczas jazdy maszynami z mocnym zacięciem sportowym.

Jeżeli spotkacie się ze słowem „jet”, z pewnością Waszemu rozmówcy będzie chodziło o kask otwarty, tak samo jak w przypadku zwrotu „open face”. Gdy zaś usłyszycie o szczękowcu, będzie chodziło rzecz jasna o kask szczękowy, który posiada ruchomą przyłbicę. Dzięki temu nie musimy martwić się o ciągłe zdejmowanie i zakładanie kasku. Najczęściej tego typu kasku używają osoby jeżdżące motocyklami terenowymi.

Zdj. główne: Vander Films/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Filipny. Tamtejszy rząd chce zakazać jazdy na motocyklu z pasażerem
Filipny. Tamtejszy rząd chce zakazać jazdy na motocyklu z pasażerem
Tamtejszy prezydent Rodrigo Duterte znany jest z kontrowersyjnych i ostrych przepisów, które mają uderzać w przestępczość i nie wiele wskazuje na to, by zaprzątał sobie głowę dobrem obywateli.
Żużlowiec przejechał rowerem 250 kilometrów, by wesprzeć kontuzjowanych zawodników
Żużlowiec przejechał rowerem 250 kilometrów, by wesprzeć kontuzjowanych zawodników
Brytyjczyk relacjonował wyzwanie w mediach społecznościowych. Ostatecznie udało się zebrać ponad 4 tys. funtów.
Na co zwrócić uwagę wybierając ławkę pod sztangę?
Na co zwrócić uwagę wybierając ławkę pod sztangę?
Rozważ najpierw cztery główne czynniki decydujące o wyborze ławki pod sztangę. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie rozczarowania w przyszłości.
Ostatnie wpisy