Quad to pojazd, który w obecnym prawodawstwie jest regulowany o wiele lepiej niż kilka lat temu. Sprawdź, jak wygląda rejestracja quada pod kątem urzędowym.
Quady to pod kątem przepisów dość intrygujące pojazdy. Od lat bowiem trudno jest dokładnie sklasyfikować, do jakiej grupy powinny się one zaliczać – czy powinny posiadać tablice rejestracyjne, czy może powinny być od tego wolne? Czy kierowcy z niższymi uprawnieniami niż kategoria B powinni móc nimi jeździć, czy może jest to raczej zbyt duża odpowiedzialność? Obecnie ich klasyfikacja została dość mocno usystematyzowana, między innymi z uwagi na fakt, iż kilka lat temu przez Polskę przewinęła się naprawdę spora fala wręczania tego typu pojazdów jako prezenty komunijne, a także głośno było o tragicznych wypadkach z dziećmi w roli głównej.
Zmusiło to ustawodawców do zaostrzenia przepisów. Jak więc obecnie wygląda kwestia rejestracji quadów, a także jak odpowiednio się za to zabrać? Oto poradnik, z pomocą którego wszelkie twoje wątpliwości powinny zostać rozwiane!
Na moment pisania tego tekstu, a więc na lipiec 2022 roku, quady są klasyfikowane jako lekkie czterokołowce, co oznacza, iż do jeżdżenia nimi w sposób w pełni legalny potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Jeżeli jednak quad ma być uznawany za czterokołowiec lekki, musi on ważyć mniej niż 350 kilogramów i musi posiadać prędkość maksymalną mniejszą niż 45 km/h. Wtedy też do jego prowadzenia wystarczy kategoria AM, na którą można zdawać egzamin, kończąc 14 lat.
Sprawa wygląda jednak trochę inaczej w momencie, gdy masa pojazdu znajduje się w przedziale 351–550 kilogramów. W tym przypadku możemy już mówić o pełnoprawnym czterokołowcu, a przepisy ulegają znacznemu zaostrzeniu. Dla takich pojazdów konieczne jest już posiadanie prawa jazdy kategorii B1, a to możliwe jest do uzyskania w wieku „dopiero” 16 lat. Klasyfikacja quadów jest więc obecnie bardzo mocno usystematyzowana, co nie było jeszcze taką oczywistością w poprzednich latach. To oczywiście ma chronić przed wypadkami, w których ofiarami są małe dzieci prowadzące takie pojazdy bez odpowiednich uprawnień.
W tym momencie rejestracja quada jest obowiązkowa. Nie posiada on żadnych tablic rejestracyjnych, z którymi musi się poruszać, lecz konieczne jest, by widniał on w systemie. Dopiero wtedy możemy poruszać się takim pojazdem zgodnie z prawem. Jeżeli na gorącym uczynku jazdy quadem bez rejestracji czy ubezpieczenia przyłapie nas policja, grozi nam zatrzymanie pojazdu oraz pokaźny mandat.
Jak jednak zarejestrować quada? W obecnych czasach nie jest to w żadnym wypadku trudnym zadaniem, choć niewątpliwie może ono być czasochłonne. Musimy bowiem udać się do najbliższego w stosunku do naszego miejsca zameldowania Wydziału Komunikacji, w którym będziemy w stanie uzyskać wszelkie potrzebne dokumenty niezbędne do skompletowania rejestracji. Jeżeli zaś chodzi o koszty, na ten moment rejestracja kosztuje 121,50 złotych, choć po zniesieniu nalepek legislacyjnych kwota ta ulegnie na szczęście zmniejszeniu.
Zdj. główne: Joe Neric/unsplash.com