Jak dobrać rękawice do wyścigów motocyklowych?

Jak dobrać rękawice do wyścigów motocyklowych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiedni dobór rękawic do wyścigów motocyklowych ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim zwiększają komfort prowadzenia, wpływają także na samą skuteczność jazdy. Nie można zapomnieć o tym, że rękawice chronią dłonie i nadgarstki przed urazami, dlatego postaw na model, który spełni swoje zadania!

Typy rękawic motocyklowych

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że jest kilka typów rękawic motocyklowych, a Twój wybór będzie uwarunkowany głównie indywidualnymi wymaganiami. Zadbaj o to, aby rękawice były wygodne, ale by jednocześnie odpowiednio zabezpieczały dłonie podczas upadku. Wiele zależy od tego, gdzie się ścigasz, bo na torze postawisz na nieco inny model niż w przypadku rajdów enduro. Wyróżniamy dwie wersje – krótkie i długie. Bez dwóch zdań długie będą znacznie bardziej chronić nie tylko dłoń i nadgarstek, ale często również przedramię. Krótkie z kolei łatwiej założysz i ściągniesz, będziesz czuł się w nich lepiej, ale kosztem mniejszej ochrony. 

Rękawice turystyczne – czy nadają się do wyścigów?

Rękawice turystyczne możesz wykorzystać w wyścigach, solidnie chronią dłonie i nadgarstki. Najczęściej wykonane są ze skóry, a w newralgicznych miejscach, a więc między innymi na kostkach, mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci twardego materiału odpornego na ścieranie. Dzięki temu w trakcie ewentualnego upadku Twoje dłonie mimo szorowania po asfalcie nie zostaną uszkodzone. Co więcej, rękawice turystyczne będą bardzo wygodne na co dzień, jeśli więc sporadycznie uczestniczysz w wyścigach, nie musisz kupować kolejnej pary. Należy tutaj jednak zauważyć, że ten element garderoby ma stosunkowo niską cenę, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć kilka rodzajów.

Rękawice sportowe – najlepszy możliwy wybór

Wersje sportowe rękawic są bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem, jeśli uwielbiasz szybką jazdę na co dzień, a jednocześnie często bierzesz udział w rajdach. Ich budowa jest nieco podobna do modeli turystycznych, jednak wzmacnianych powierzchni jest w tym przypadku znacznie więcej, a ponadto mają rozbudowaną wentylację. Warto stawiać na modele z połączonymi palcami małym oraz serdecznym. Na początku możesz czuć się w nich nieco mniej komfortowo, ale za to unikniesz ryzyka złamania lub zwichnięcia małego palca, który często „ucieka” przy wypadkach.

Szosowe rękawice motocyklowe – jakie powinny mieć cechy?

Rękawice szosowe nie nadają się do jazdy w wyścigach, są uniwersalne, ale tylko i wyłącznie przy niższych prędkościach, gdzie ryzyko wypadku jest mniejsze. Tutaj liczą się przede wszystkim komfort noszenia oraz łatwość ich zakładania i zdejmowania. Mają znacznie mniej miejsc wzmocnionych, jednocześnie są zdecydowanie najkrótszymi rękawicami dostępnymi na rynku. Jeżeli jednak chcesz postawić na taki model, pamiętaj o tym, aby był wykonany z wysokiej jakości materiałów, odpowiednio grubych, a przy tym oddychających. Nie zapomnij o dodatkach w postaci paneli chroniących kości, dzięki nim ryzyko uszkodzenia dłoni będzie mniejsze. Polecamy jednak stawiać na rękawice sportowe lub ewentualnie turystyczne, szosowe wersje nie spełnią swojego zadania.

Zdj. główne: Viktor Bystrov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni olej chłodniczy do twojego urządzenia?
Jak wybrać odpowiedni olej chłodniczy do twojego urządzenia?
Przewodnik po wyborze najlepszego oleju chłodniczego do twojego sprzętu. Dowiedz się, jakie rodzaje olejów są dostępne i na co zwracać uwagę przy ich doborze.
Jak szlabany parkingowe mogą poprawić bezpieczeństwo na parkingach?
Jak szlabany parkingowe mogą poprawić bezpieczeństwo na parkingach?
W dzisiejszym artykule przedstawimy, w jaki sposób szlabany parkingowe wpływają na bezpieczeństwo w obrębie parkingów!
Jeździsz na motocyklu bez prawka? W 2022 roku może Cię to sporo kosztować!
Jeździsz na motocyklu bez prawka? W 2022 roku może Cię to sporo kosztować!
Zastanawiałeś się kiedyś, co może zrobić policja zatrzymanemu motocykliście, gdy okaże się, że nie ma prawa jazdy kategorii A? Czy grozi mu wtedy tylko mandat? Sprawdź!
Ostatnie wpisy