Leasing auta – wady i zalety

MOTOŚWIAT
Leasing auta – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się nad wzięciem samochodu w leasing? Poznaj plusy i minusy tej formy finansowania.

Czym jest leasing auta?

Leasing samochodu to forma finansowania, którą stosunkowo łatwo uzyskać, a często gwarantuje przy tym lepsze warunki niż standardowy kredyt. Leasing sprawdzi się dla każdej osoby szukającej finansowania, ale najwięcej korzyści może przynieść przedsiębiorcom, którzy często wyjeżdżają w delegacje lub planują stworzyć firmową flotę. 

Leasing pojazdu opiera się umowie zawartej pomiędzy leasingodawcą (właścicielem samochodu) a leasingobiorcą (osobą wypożyczającą auto). Firma leasingowa kupuje samochód na siebie, a potem wydzierżawia go leasingobiorcy do użytku na czas określony w umowie. W zamian leasingobiorca zobowiązany jest płacić comiesięczne raty. Należy pamiętać, że wypożyczony samochód nie staje się własnością leasingobiorcy, dopóki nie zostanie opłacony wykup, czyli ostatnia rata leasingowa.

Jakie są koszty leasingu?

Jeśli chcesz obliczyć wstępne koszty takiego rozwiązania, sprawdź kalkulator leasingowy. Możesz w nim zaznaczyć wysokość opłaty wstępnej, przewidywany okres finansowania w miesiącach, a także roczny limit kilometrów, a kalkulator oszacuje i poda Ci miesięczną ratę leasingu.

Należy pamiętać, że wysokość podanej kwoty ma charakter orientacyjny i rata może ulec zmianie. Ostateczne warunki umowy leasingowej określa pisemna umowa. Aby wziąć wymarzony samochód w leasing, umów się na rozmowę z konsultantem i zapytaj o warunki, które musisz spełnić. Zwykle proces rozpatrzenia wniosku leasingowego nie trwa długo, ale do zakończenia procedury należy doliczyć czas na podpisanie umowy, rejestrację auta w urzędzie oraz ubezpieczenie pojazdu.

Należy pamiętać, że do końca trwania umowy samochód należy do firmy leasingowej, która go udostępnia, a leasingobiorca płaci tylko część wartości samochodu, która jest proporcjonalna do czasu jego używania. Wiele osób błędnie sądzi, że leasing jest rozwiązaniem skierowanym jedynie do firm, jednak mogą z niego korzystać także osoby prywatne, które spełniają wymagania dotyczące zdolności finansowej.

Atrakcyjną alternatywą do brania kredytu może być leasing konsumencki. Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową firmę, jesteś częścią dużego przedsiębiorstwa czy osobą prywatną, leasing auta może usprawnić Twoje codzienne funkcjonowanie i dać Ci wiele nowych możliwości.

Leasing może obejmować różne modele aut. Dzięki temu rozwiązaniu możesz sfinansować zakup m.in. samochodów miejskich o niskim spalaniu, modeli zasilanych elektrycznie, a nawet ekskluzywnych limuzyn. Jeśli szukasz oferty obejmującej ubezpieczenie komunikacyjne (OC i AC, NNW, Assistance), sprawdź, co może Ci zaoferować vw leasing.

Do korzyści leasingu należą:

  • niska cena wykupu samochodu, zwykle poniżej wartości rynkowej;
  • łagodniejsza ocena zdolności kredytowej niż w przypadku banków;
  • możliwość rezygnacji z opłaty wstępnej;
  • leasing nie obciąża zdolności kredytowej;
  • możliwość wpisania wysokości rat leasingu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Wady leasingu samochodowego:

  • przy odsprzedaży pojazdu leasingobiorca musi zapłacić podatek od dochodu;
  • leasingodawca może wymagać ubezpieczenia i serwisowania samochodu w wybranych przez niego firmach;
  • faktury za obsługę i ubezpieczenie samochodu są wystawiane na leasingodawcę;
  • nie ma możliwości modyfikacji pojazdu.

Zdj. główne: Michael Dziedzic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*