Międzynarodowe prawo jazdy – kto musi je posiadać oraz jak je wyrobić?

Międzynarodowe prawo jazdy – kto musi je posiadać oraz jak je wyrobić?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Legitymując się krajowym prawem jazdy, możemy prowadzić pojazdy na terenie Unii Europejskiej i państw, które należą do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Co, jeśli wybieramy się poza ten obszar i mamy w planach pełnić rolę kierowcy? Musimy wówczas posiadać międzynarodowe prawo jazdy, czyli potwierdzony urzędowo i przetłumaczony na języki obce odpis krajowego prawa jazdy. Co ważne, europejskie prawo jazdy jest ważne jedynie razem z dokumentem krajowym. Podpowiadamy, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Czym jest prawo jazdy międzynarodowe

Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do kierowania pojazdami poza terytorium Unii Europejskiej w krajach, które są stronami konwencji międzynarodowych. Są to Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym oraz Konwencja Genewska. Prawo jazdy międzynarodowe może w Polsce uzyskać każdy, kto posiada krajowe uprawienia do kierowania pojazdami. Pełna lista państw, które są stronami konwencji, dostępna jest na stronie www.gov.pl

Unia Europejska a prawo jazdy

W państwach przynależących do Unii Europejskiej nie są wymagane dodatkowe dokumenty. W przypadku kontroli drogowej wystarczające jest okazanie krajowego prawa jazdy. Tak samo wygląda sytuacja w Szwajcarii oraz krajach, które należą do EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).

Inne państwa a prawo jazdy

Przepisy w państwach spoza Unii Europejskiej, które nie są stronami Konwencji Wiedeńskiej ani Konwencji Genewskiej, są zróżnicowane. Wyjeżdżając do takiego kraju, warto uprzednio skontaktować się z ambasadą i upewnić, jakie regulacje obowiązują. Niektóre państwa honorują międzynarodowe prawo jazdy, mimo że nie są stroną konwencji. Są też takie, w których wystarczające jest legitymowanie się dokumentem z własnego kraju. Inne wymagają wyrobienia osobnego dokumentu na swoim terytorium.

Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest przez starostę. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym starostwie powiatowym osobiście lub wysyłając go przesyłką pocztową. Starosta wydaje międzynarodowe prawo jazdy każdemu, kto złoży stosowny wniosek i ma uprawnienia krajowe, a jego polskie prawo jazdy nie zostało zatrzymane.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy

Aby otrzymać europejskie prawo jazdy, wymagane jest złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy. Do wniosku należy dołączyć kolorowe aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, dowód dokonania opłaty oraz kserokopię krajowego prawa jazdy. Przy odbiorze należy mieć ze sobą oryginał krajowego prawa jazdy oraz dowód osobisty. Opłata wynosi 35,50 zł i dokonuje się jej przelewem, bądź w kasie starostwa powiatowego. Osoba, która chce otrzymać dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy – zgodny z Konwencją Genewską oraz zgodny z Konwencją Wiedeńską – musi dokonać opłaty w wysokości 71 zł.

Czas oczekiwania na europejskie prawo jazdy

Wydanie europejskiego prawa jazdy trwa nie dłużej niż 3 dni, ale w praktyce często udaje się otrzymać dokument od ręki. Niektóre starostwa zastrzegają, że wyrobienie dokumentu trwa do 3 dni, ale wyznaczenie terminu odbioru może przeciągnąć się do 7 dni.

Techniczne wymagania dotyczące wniosku i zdjęcia

Aby wniosek mógł być rozpatrzony pozytywnie, poza poprawnym wypełnieniem musi spełniać określone wymagania natury technicznej:

  • musi być wydrukowany dwustronnie w całości na kartce formatu A4,
  • jego proporcje nie mogą być zmieniane (zwiększane ani zmniejszane),
  • powinien być wydrukowany w normalnym trybie (nie oszczędnościowym, w przypadku którego wydruk może być mniej czytelny);
  • formularz ma niewielkie marginesy i należy zwracać szczególną uwagę na poprawność wydruku;
  • zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm powinno być wykonane na jednolitym tle;
  • twarz musi zajmować około 70-80% powierzchni fotografii;
  • osoba na zdjęciu ma być zaprezentowana w pozycji frontalnej, a wizerunek ma obejmować ją od czubka głowy do górnej części barków;
  • fotografia ma wyraźnie pokazywać oczy;
  • fotografowany nie może mieć nakrycia głowy ani ciemnych okularów (wyjątkiem w zakresie okularów są osoby z chorobami narządu wzroku, co musi być potwierdzone okazaniem stosowanego orzeczenia).

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy

Wzory międzynarodowego prawa jazdy określa Konwencja Genewska oraz Konwencja Wiedeńska. Wygląda ono inaczej niż krajowe prawo jazdy. Ma format A6 i papierową formę.  Okładka jest jasnoszara, a druk czarny. Na górze okładki znajduje się nazwa i skrót kraju, który wydał prawo jazdy (w przypadku Polski: Rzeczpospolita Polska, PL). Każde europejskie prawo jazdy ma swój indywidualny numer.

Międzynarodowe prawo jazdy – na ile lat jest wydawane

Europejskie prawo jazdy ważne jest do 3 lat. Na krócej wydawane jest, kiedy w krótszym czasie kończy się termin ważności krajowych uprawnień konkretnego kierowcy. Nie ma możliwości wyrobienia europejskiego prawa jazdy na dłużej niż 3 lata. Osoby, które często wyjeżdżają za granicę jako kierowcy, powinny pamiętać, na jak długo jest wydawane międzynarodowe prawo jazdy, aby uniknąć problemów przy ewentualnej kontroli drogowej za granicą.

Artykuł powstał przy współpracy z giełdą do transportu aut prilo.com.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kasacja pojazdu i co dalej?
Kasacja pojazdu i co dalej?
Na kasacje samochodu decydujemy się zazwyczaj w ostateczności, np. kiedy samochód uległ poważnemu uszkodzeniu, lub zwyczajnie jest w złym stanie technicznym i nie nadaje się do użytku w ruchu drogowym.
Jak prawidłowe pomiary i badania instalacji elektrycznej wpływają na bezpieczeństwo użytkowania
Jak prawidłowe pomiary i badania instalacji elektrycznej wpływają na bezpieczeństwo użytkowania
Dowiedz się, jak wysokiej jakości pomiary i analizy instalacji elektrycznej przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności w użytkowaniu.
Gdzie może zatrzymać się motocyklista nad morzem? Podpowiadamy!
Gdzie może zatrzymać się motocyklista nad morzem? Podpowiadamy!
Rozważamy za i przeciw popularnych opcji noclegowych.
Ostatnie wpisy