Wiek a uprawnienia kierowcy. Kiedy możesz zrobić daną kategorię motocyklową?

Wiek a uprawnienia kierowcy. Kiedy możesz zrobić daną kategorię motocyklową?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aby móc poruszać się samochodem, musimy mieć ukończone 18 lat. Ale jak jest z jednośladem? Na początku roku 2013 wyszło nowe rozporządzenie, które zmieniło możliwości miłośników motocykli.

Kategoria AM – 14 lat

Jest to pierwsza z kategorii motocyklowych, którą możemy zdobyć po ukończeniu odpowiedniego kursu i zdaniu egzaminu państwowego. A dokładniej, jest to prawo jazdy dające uprawnienia do poruszania się motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności 50 cm³ lub elektrycznym o mocy maksymalnej 4 kW. Możliwe jest również prowadzenie czterokołowca lekkiego, którego masa nie przekracza 350 kilogramów, a osiągana prędkość 45 km/h. Na kurs można się zapisać na trzy miesiące przed ukończeniem czternastego roku życia, a obejmuje on 6 godzin podstaw teoretycznych i 5 godzin zajęć praktycznych. Prawo jazdy kategorii AM zastąpiło wydawaną przed rokiem 2013 kartę motorowerową. Jej szczęśliwi posiadacze jednak nie muszą się martwić. Karty te zachowały swoją ważność. Podobnie i osoby urodzone przed rokiem 1995 zachowały prawo do jazdy motorowerem na dowód osobisty.

Kategoria A1 – 16 lat

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym z 2013 roku spowodowała powstanie nowej kategorii, którą jest właśnie prawo jazdy A1. Daje ono uprawnienie do jazdy motocyklami i skuterami o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm³ oraz mocy do 15 koni mechanicznych. Dodatkowo należy pamiętać, że stosunek mocy do masy nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Kategoria A1 pozwala również poruszać się motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 20 koni mechanicznych. Kto może więc starać się o te uprawnienia? Skierowane są one do osób, które ukończyły 16 rok życia. Kurs jednak można rozpocząć 3 miesiące wcześniej (za zgodą rodziców), a obejmuje on 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz 20 godzin praktyki.

Kategoria A2 – 18 lat

W tej kategorii granicą nie jest już pojemność skokowa silnika, lecz jego moc. Nie może ona przekraczać 47,5 koni mechanicznych. Ważny jest również stosunek mocy do masy, niemogący przekraczać 0,2 kW/kg. Stosunek nie może jednak powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla. Prawo jazdy kategorii A2 można zacząć robić dokładnie w tym samym czasie co prawo jazdy kategorii B, czyli na trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Szkolenie obejmuje dokładnie taki sam rozkład godzin co przy kategorii A1 – jest to więc 30 godzin teoretycznych oraz 20 praktycznych.

Kategoria A

Ta kategoria nie dyktuje nam już ograniczeń, jeśli chodzi o moc i pojemność silnika. Posiadając w swoim dorobku najwyższą z klas uprawnień motocyklowych, możemy się poruszać dowolnym jednośladem. Jaki jest więc wiek uzyskiwania tejże kategorii? Otóż granicą jest tu czas i doświadczenie, jakie posiadamy w prowadzeniu motocykli lekkich (A2). Jeśli kategorię A2 robiłeś w wieku 18 lat i posiadasz 2-letnie doświadczenie, możesz już w wieku 20 lat uzyskać pełne prawo w prowadzeniu jednośladów. Jeśli natomiast nie masz 2-letniego doświadczenia, to za minimalny wiek przyjmuje się datę 24. urodzin. Specjalnym przywilejem dla funkcjonariuszy służb m.in. policji, bywa tutaj 18. rok życia. Kurs na prawo jazdy A składa się z 50 godzin, z czego 30 stanowią godziny teoretyczne, a 20 praktyczne.

Kursy na prawo jazdy w przypadku posiadania niższych kategorii – czy mamy jakieś benefity?

W przypadku, gdy osoba posiada już prawo jazdy kategorii A1, a stara się o A2 lub gdy posiada A2, a ubiega się o A, może liczyć na pewien bonus. Takie osoby zwolnione są bowiem ze zdawania egzaminu teoretycznego, a dodatkowo kursanci robiący prawo jazdy A mogą mieć szkolenie praktyczne pomniejszone aż o 10 godzin.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Katalizator samochodowy – czym jest, jak działa i dlaczego jest tak ważny?
Katalizator samochodowy – czym jest, jak działa i dlaczego jest tak ważny?
Obecnie stosowanych jest wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na oczyszczanie spalin, ale jednym z pierwszych, który trafił seryjnie do samochodów, był właśnie katalizator.
Zmiany w prawie dotyczącym rejestracji pojazdów. Czego mogą spodziewać się motocykliści?
Zmiany w prawie dotyczącym rejestracji pojazdów. Czego mogą spodziewać się motocykliści?
Motocykliści mieli nadzieję, że zmiany w regulacji prawa dotyczącej czasowego wyrejestrowania pojazdów szeroko obejmą również ich. Fani jednośladów chcieliby zawiesić obowiązek płacenia OC poza sezonem. Czy ustawodawca uwzględnił te kwestie w ustawie?
Czym do ślubu w 2023? Trendy ślubne
Czym do ślubu w 2023? Trendy ślubne
Jaki samochód do ślubu wybrać w 2023 roku?
Ostatnie wpisy