Urządzenia do sprawdzania ciśnienia w oponach – czy warto je mieć?

Urządzenia do sprawdzania ciśnienia w oponach – czy warto je mieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie ciśnienie w oponach to przede wszystkim większe bezpieczeństwo podczas jazdy. To jednak nie wszystko, bo także wygodniejsze prowadzenie jednośladu i mniejsze zużywanie się ogumienia.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybór urządzenia do sprawdzania ciśnienia w oponach.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach – przyczyna wielu niedogodności 

Kiedy ciśnienie w oponach jest nieprawidłowe, bezpieczeństwo kierowcy, ewentualnego pasażera i innych uczestników ruchu jest zagrożone. Jak to możliwe? Przede wszystkim sytuacja nierównomiernego rozłożenia ciśnienia może doprowadzić do utrudnionego skręcania motocyklem. Grozi to także trudniejszym wchodzeniem i wychodzeniem z zakrętów.

To jednak nie wszystko, droga hamowania na suchej i przede wszystkim mokrej nawierzchni może być dłuższa. To wciąż nie koniec, jeżdżąc takim pojazdem, szybciej i nierównomiernie zużywasz bieżnik, a do tego zużywasz więcej paliwa. Jak widzisz, prawidłowe ciśnienie w oponach to ważna rzecz!

Miernik ciśnienia w oponach – niezastąpione urządzenie

Nic dziwnego, że doświadczeni i świadomi motocykliści chcą zawsze mieć ciśnienie w oponach swojej maszyny pod kontrolą. Oczywiście można je sprawdzić na stacjach benzynowych, coraz częściej bowiem w tych miejscach stawiane są kompresory. Jednak nie zawsze mamy do nich dostęp lub możemy podjechać pojazdem, aby sprawdzić ciśnienie.

Wtedy jedynym ratunkiem jest miernik ciśnienia, urządzenie, które bez dwóch zdań jest potrzebne i niezastąpione w wielu sytuacjach. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na jego zakup. Można bowiem w sposób szybki i dokładny sprawdzić, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe. Odczytanie danych z miernika jest niezwykle proste, a sama czynność sprawdzania nie potrwa długo. Jak to wygląda?

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

W pierwszej kolejności należy odkręcić nakrętkę zaworu opony. Gdy jej nie ma, wentyl jest odkryty, można więc podłączyć miernik do zaworu. Wskaźnik od razu zacznie się podnosić w modelach analogowych lub wyświetlać wynik na tarczy w modelach cyfrowych.

Kiedy zobaczysz, że ciśnienie jest takie, jak zaleca producent, możesz odpiąć urządzenie i zakręcić nakrętkę zaworu opony. Oczywiście pamiętaj o powtórzeniu tej czynności na drugim kole. Zwróć także uwagę na fakt, że producent zaleca inne ciśnienie w oponach na przedniej osi, a inne na tylnej osi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia do sprawdzania ciśnienia w oponach

Uważasz, że przyda Ci się urządzenie do pomiaru ciśnienia w oponach? W takim razie postaw na urządzenie godne uwagi i precyzyjne. Na rynku jest wiele modeli, o czym więc pamiętać?

Wybieraj sprzęt w futerale, zawsze warto odpowiednio przechowywać tego typu urządzenia. Stawiaj na modele, które zapewniają zakres pomiarowy odpowiedni do tego, co zaleca producent w Twoim jednośladzie. W przypadku urządzeń do pomiaru ciśnienia w oponach motocykli nie powinno być problemu z dostępnością właściwych rozwiązań. Możesz wybrać model miernika ze specjalną pompką. Pozwoli to na ewentualne spuszczenie części powietrza, gdy jest go w oponie za dużo.

Zdjęcie główne: Artem Beliaikin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Co zabrać na pierwszą wyprawę motocyklem? Oto nasze pomysły!
Wyruszasz w pierwszą, długą wyprawę motocyklową? Zarezerwowałeś już nocleg, przygotowałeś miejsca, które chcesz zobaczyć? To nie wszystko! Warto mieć ze sobą kilka niezwykle przydatnych rzeczy, szczególnie w podbramkowych sytuacjach.
Hybrydowe Kawasaki coraz bliżej masowej produkcji
Hybrydowe Kawasaki coraz bliżej masowej produkcji
Kawasaki przeciera szlaki. Do sieci trafił materiał promocyjny prezentujący nowy projekt japońskiego koncernu.
Jak szukać części do auta?
Jak szukać części do auta?
Gdzie szukać informacji o dostępności i kompatybilności? Jak unikać podróbek? Te wszystkie pytania są niezwykle ważne, gdy chcemy zadbać o bezpieczeństwo i długą żywotność naszego pojazdu.
Ostatnie wpisy