Kulturalna jazda w grupie – jak się powinna odbywać?

OnetraceKULTURA JEDNOŚLADÓW

Kulturalna jazda w grupie – jak się powinna odbywać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierasz się na przejażdżkę motocyklową w większej grupie? Zastanawiasz się, jakie zasady podczas niej obowiązują? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak powinna wyglądać kulturalna jazda.

Honda Shadow – dlaczego ten model jest tak popularny w kategorii 125?
Zero FXE: odświeżona wersja czy zupełnie nowy motocykl?
Motocyklista nagle przyspiesza i uderza w osobówkę [NAGRANIE]

Spotkania motocyklistów to wielkie wydarzenie dla każdego miłośnika jednośladów. To niesamowite doświadczenie dla kierowców, ale trzeba pamiętać, że na takich spotkaniach należy zachować szczególną ostrożność i kulturę. Chcesz dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują podczas jazdy w grupie?  W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jazda w grupie zgodnie z planem

Zorganizowane grupy motocyklistów powinny mieć określony plan jazdy. Warto w grupie ustalić, jak będzie przebiegał przejazd, by każdy kierowca wiedział, w którą stronę się kierować. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest się zorganizować w większej grupie. Warto również pamiętać, że każdy powinien mieć numer telefonu do osoby, która tworzyła plan. Dzięki temu w każdej chwili będzie można do niej zadzwonić i zapytać, gdzie się kierować. Warto też określić prędkość jazdy, aby nikt nie zostawał z tyłu, ani też nie wyrywał się przed szereg. Bardzo ważne jest również ustalenie konkretnych gestów, za pomocą których można się komunikować w czasie jazdy.

Przewodnik dla grupy – dlaczego warto go wyznaczyć?

Doskonałym pomysłem jest wyznaczenie osoby, która będzie jej przewodnikiem. To właśnie ona będzie prowadziła grupę. Najlepiej, by była to osoba doświadczona, która na motocyklu porusza się od wielu lat. Dodatkowo powinna znać cały przejazd i trasę na pamięć. Przewodnik musi znać drogę i warunki, jakie na niej panują. Dzięki temu będzie mogła komunikować innym uczestnikom przejażdżki, czego mogą się spodziewać. Takie rozwiązanie sprawi, że podróż w grupie przebiegnie bez żadnych problemów. 

Zamykający grupę – dlaczego warto go wyznaczyć?

Nie można również zapomnieć o osobie, która będzie zamykać grupę. Taka osoba jest odpowiedzialna za pilnowanie tego, co dzieje się wewnątrz grupy. Dodatkowo musi dopilnować, by nikt nie zostawał w tyle. Osoby, które mają pełnić funkcję zamykającego i otwierającego motocyklisty, powinni doskonale znać język motocyklistów. Dzięki temu komunikacja w grupie będzie łatwiejsza.

Odpowiednie odstępy to podstawa

Błędem wielu grup jest jazda niemal koło w koło. Nie jest to bezpieczne dla żadnego z kierowców. Zazwyczaj zalecana jest jazda w dwóch kolumnach. W nich kierowcy powinni być odsunięci od siebie o kilka długości kół. Dzięki temu każdy kierowca będzie miał dla siebie wystarczająco dużo przestrzeni na drodze. Jeśli jednak przewodnik grupy zaleci inny sposób jazdy, to warto pamiętać, by między każdym kierowcą był odpowiedni odstęp. Zapewni to bezpieczeństwo na drodze.  

Znając już kilka zasad kulturalnej jazdy w grupie, można do takiej dołączyć. To podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy motocyklista, który bierze udział w takim wydarzeniu. 

(fot. pixabay.com)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.