Najważniejsze zasady kulturalnego motocyklisty

OnetraceNA STARTKULTURA JEDNOŚLADÓW

Najważniejsze zasady kulturalnego motocyklisty

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Motocykliści to naprawdę zżyta ze sobą grupa. Kierują się oni zasadami, których powinna przestrzegać każda osoba wsiadająca na motocykl. Czego się wystrzegać, prowadząc jednoślad?

Kulturalna jazda w grupie – jak się powinna odbywać?
Pożądane zachowania motocyklistów na drodze – oto nasze rady!
Jakiego zachowania nie lubią motocykliści? Sprawdź!

Motocykle są dosyć popularne i w naszym kraju w sezonie porusza się nimi naprawdę sporo osób. Muszą jednak pamiętać o pewnych zasadach, które powinien respektować każdy motocyklista. 

Szacunek do drugiego człowieka to podstawa pokojowego życia w społeczeństwie. Z tego powodu nawet pomiędzy motocyklistami obowiązują pewne niepisane zasady, dzięki którym cała grupa jest lepiej postrzegana, a jej członkowie szanują siebie nawzajem. Niżej wymienione zasady kulturalnego motocyklisty powinny być przestrzegane przez każdą osobę wsiadającą na jednoślad, gdyż dzięki temu drogi będą miejscem bezpieczniejszym i pełnym szacunku, co znacznie zmniejszy ryzyko wypadku. 

Najważniejsza zasada każdego motocyklisty – LWG

Skrót LWG, czyli lewa w górę, to zasada najbardziej kojarzona z motocyklistami. Gdy się mijają podczas poruszania się po ulicach i drogach, a sytuacja na to pozwala, pozdrawiają siebie nawzajem za pomocą uniesienia lewej ręki. Nie jest to jednak jedynie puste pozdrowienie, a okazanie wzajemnego szacunku i pokazanie, że motocykliści mogą na siebie liczyć w razie trudnej sytuacji. 

Dlatego pokazując LWG, trzeba sobą reprezentować to, co niesie ten znak. Mowa tu przede wszystkim o szacunku do pozostałych uczestników ruchu, a także o tym, by w razie potrzeby ruszyć z pomocą innym motocyklistom. Chodzi tu zarówno o wypadki, jak i awarie, które sprawiły, że ktoś utknął na poboczu. W ten sposób buduje się wzajemny szacunek i dobrą chemię pomiędzy wszystkimi motocyklistami. 

„Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”, czyli zbiór zasad o nieprzeszkadzaniu innym

Motocykle to maszyny niezwykle głośne. Nawet seryjne wydechy w słabszych silnikach przy mocnym wkręceniu się na obroty potrafią być naprawdę głośne. O ile nie jest to zawsze złe, tak warto odpuścić straszenie pieszych czy irytowanie mieszkańców okolicznych budynków specjalnym gazowaniem, tak by być jak najgłośniejszym. Efekt ten jest większy, niż mogłoby się wydawać, gdyż podczas prowadzenia motocykla znaczna część dźwięków jest zagłuszana przez kask na głowie. 

Motocykliści są bardzo często nielubiani przez kierowców samochodów. O ile nierzadko są to po prostu uprzedzenia niewynikające z żadnych szczególnych sytuacji czy też powstałe w wyniku zobaczenia kogoś, kto nie do końca wie, jak kulturalnie się zachowywać, tak warto przestrzegać zasad, by samemu nie stać się osobą krytykowaną przez innych. Mowa tu przede wszystkim o unikaniu niepotrzebnie brawurowej i szybkiej jazdy. Prędkość to nie zabawka i przy odrobinie nieuwagi można zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale też innym uczestnikom ruchu. 

Bardzo ważne jest również, aby szacunek do innych kierowców, szczególnie samochodów, okazywać przy ich wyprzedzaniu. Jazda motocyklem po mieście to zbawienie w trakcie korków, lecz przemykając pomiędzy samochodami, należy wciąż pamiętać o właściwej sygnalizacji manewrów oraz zachowaniu bezpiecznego odstępu, tak by zminimalizować ryzyko stłuczki bądź otarcia omijanego samochodu. Warto również zadbać o to, by przy wyprzedzaniu kierowca zobaczył nas w lusterku.

Zdj. główne: steelfish/pixabay.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.