Czy możesz wyprzedzać prawą stroną? Sprawdzamy, co mówią przepisy

Czy możesz wyprzedzać prawą stroną? Sprawdzamy, co mówią przepisy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyprzedzanie prawą stroną to fenomen, który często spotkać można na różnych drogach – od krajowych po autostrady. Ten nietypowy manewr dopuszczalny jest tylko w określonych przypadkach.

Co charakteryzuje manewr wyprzedzania?

Zgodnie z art. 2. pkt 28 Prawa o ruchu drogowym, wyprzedzanie jest opisane jako przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Co więcej, według art. 24 ust. 1 przy wykonywaniu takiego manewru kierujący pojazdem jest obowiązany upewnić się w szczególności czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudniania ruchu innym uczestnikom. Poza tym, kierujący, przygotowując się do wykonania manewru powinien upewnić się, czy jadący za nim nie rozpoczął już wyprzedzania. 

Kierowca musi mieć także pewność, że wyprzedzania nie rozpoczął pojazd przed nim – o czym wielu kierowców zapomina. Przy wyprzedzaniu uczestnik ruchu jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Należy również utrzymać bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

Wyprzedzanie po angielsku

Dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Dla przypomnienia – pas ruchu to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. Należy mieć na uwadze, że tam, gdzie pasy nie są wyznaczone, wyprzedzać z prawej strony nie wolno. 

Co więcej, wyprzedzanie z prawej strony jest również dozwolone na jezdni dwukierunkowej. Jednakże – w tym przypadku również istnieją pewne warunki, które muszą być spełnione. Na obszarze zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć co najmniej dwa wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku. Poza obszarem zabudowanym jezdnia dwukierunkowa musi mieć co najmniej trzy wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym kierunku.

Co ciekawe, na rondzie, czyli skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, można wyprzedzać z prawej strony, o ile znajdują się tam wyznaczone pasy ruchu.

Wyprzedzanie z prawej strony, podobnie jak w przypadku o wiele częstszego typu tego manewru, zabronione jest w następujących sytuacjach:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
  • na skrzyżowaniu.

Przykłady prawostronnego wyprzedzania

  1. Pojazd szynowy możesz wyprzedzić tylko z prawej strony (poza dwoma wyjątkami):
  • Pierwszym wyjątkiem jest sytuacja, w której położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie,
  • Drugi wyjątek to sytuacja, gdy wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.
  1. Z prawej strony możesz wyprzedzić również pojazd lub innego uczestnika ruchu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo.
  2. Wyprzedzać z prawej strony możesz również na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni jednokierunkowej.
  3. Na jezdni dwukierunkowej w obszarze zabudowanym możesz wyprzedzić z prawej strony, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku. 
  4. I wreszcie – poza obszarem zabudowanym wyprzedzanie z prawej strony na jezdni dwukierunkowej jest dozwolone, jeżeli co najmniej trzy pasy ruchu przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Co o wyprzedzaniu prawostronnym sądzi Policja? Komenda Główna Policji wystosowała następujący komentarz:

“Znakomita większość manewrów wyprzedzania na autostradzie jest wykonywana z lewej strony. Jeżeli jednak kierowca decyduje się na wyprzedzanie po prawej stronie jezdni, musi  naprawdę zachować szczególną ostrożność! Kierowcy są przyzwyczajeni do wyprzedzania z lewej strony, swoją uwagę skupiają na lewym lusterku i zwyczajnie nie spodziewają się innego pojazdu po prawej stronie. Czasami trudno przewidzieć, jak zareaguje wyprzedzana w ten sposób osoba. Może dojść do niebezpiecznych sytuacji, dlatego, jeżeli nie jest to konieczne, lepiej unikać tego typu manewrów.  Nierzadko zdarza się jednak tak, że lewy pas autostrady lub drogi ekspresowej jest blokowany przez kierowców, którzy jadą zdecydowanie wolniej, niż pozwalają na to przepisy i w ten sposób prowokują innych kierowców do podejmowania ryzyka wyprzedzania z prawej strony. W takich przypadkach mamy do czynienia z niestosowaniem się do art. 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa”. Takie zachowanie zgodnie z art. 90 Kodeksu wykroczeń jest utrudnianiem ruchu w warunkach optymalnych i jest zagrożone karą grzywny w wysokości do 500 zł. Zalecamy jednak wyprzedzanie po lewej stronie. Bardzo często wystarczy, jadąc za wolniejszym pojazdem, dać do zrozumienia, że powinien zjechać na prawy pas. W ten sposób ograniczamy ryzyko związane z wykonywaniem tego manewru”

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Junak M12 – czy to dobry wybór na pierwszy motocykl?
Junak M12 – czy to dobry wybór na pierwszy motocykl?
Jeśli szukasz jednośladu, który będzie pierwszym w Twoim życiu, może postaw na model M12? To propozycja firmy Junak – zdobyła już niemałą popularność wśród fanów komfortowej, turystycznej jazdy.
Jak szlabany parkingowe mogą poprawić bezpieczeństwo na parkingach?
Jak szlabany parkingowe mogą poprawić bezpieczeństwo na parkingach?
W dzisiejszym artykule przedstawimy, w jaki sposób szlabany parkingowe wpływają na bezpieczeństwo w obrębie parkingów!
Żory. Policja poszukuje mężczyzny, który próbował ukraść jednoślad
Żory. Policja poszukuje mężczyzny, który próbował ukraść jednoślad
Każda informacja okaże się cenna dla żorskiej komendy policji. Czy znasz tego mężczyznę?
Ostatnie wpisy